enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65

Islak Havlu Mendil Sağlıklı Mıdır Zararları Nelerdir?

Islak Havlu Mendil Sağlıklı Mıdır Zararları Nelerdir?
22.01.2021
12
A+
A-

Çantamızın içinde bulunan, olmazsa olmazlardan biri haline gelen eşyalardan biridir ıslak mendil. Özellikle bu covid-19 virüsünün de etkili olması sebebiyle kullanımı daha da çok artmıştır. Bu hazır ıslak mendiller ne kadar temizlik için olsa da bu yazımızda ıslak mendil hakkındaki gerçekleri öğrendiğinizde, ıslak mendil kullanmadan bir kez daha düşüneceksiniz.

Yapılmış olan pek çok araştırmalar ıslak mendillerin diğer ifadeyle bebek mendillerinin zararlı olmadığı görüşünde toplanmışlardır. Fakat önem vermemiz gereken bir araştırma mevcuttur ki ıslak mendillerin içinde bulunan bir maddenin insan sağlığı için önemli derecede zarar vermiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Connecticut Tıp Üniversitesi dermatoloji ve pediyatri uzmanı olan DR.Mary Wu Chang ,8 yaşındaki bir kızın yüzünde oluşan ciddi derecedeki yaraları araştırdıktan sonra ıslak mendillerin zararlarını araştırmaya başlamıştır.

REKLAM
X

Araştırmalar sonunda ulaştığı sonuç ise ıslak mendillerin içeriğinde bulunan ve cilde oldukça zarar veren methylisothiazolinone maddesidir.

Özellikle Bebek ve Çocukların Ciltleri Daha Hassas ve Yumuşak Olduğundan Islak Mendil Kullanırken İki Kere Düşünün..

Dr. Chang ıslak mendil kullandıktan sonra birden fazla çocukta da ayrı reaksiyonlara rastladıktan sonra bu konunun üzerine düşmeye karar vermiştir. Araştırma ortaya koyuyor ki pek çok çocuk bu maddeye karşı ciddi derecelerde alerjisi bulunmaktadır. Şuan pek çok markanın ıslak mendil üretimi vardır ve pek çok insan da ıslak mendili temizlik amaçlı kullanmakta.

Yapılan araştırma sonucunda pek çok çocukta görülen döküntü şikayetleri, Flinders Medical Center (Adelaide,Avustralya)’ daki bilim insanlarının da ilgisini çekmiştir ve gözlem yapmalarına sebep olmuştur. Bu maddenin çocuklarda egzama şikayetlerinin artmasına neden olmuştur. Daha çok kalçalarda, ellerde ve yüz bölgesinde döküntüler görülmektedir.

Bilim insanlarının yapmış oldukları çalışmalar bu alerjik reaksiyonların kronikleşmesine sebep olduğunu, nedeni olarak da ıslak mendillerin içeriğinde bulunan methylisothiazolinone maddesinin sebep olduğunu ortaya koymuşlardır. Dermotolog olan DR.Ellen Frankel ,ıslak mendil kullanan bireylerin ve çocuklu ailelerin dikkatli olmalarını tavsiye etmektedir. Islak mendilleri satın almadan önce içeriğini okumamız gerektiğini söylemekte. Eğer içeriğinde bu madde var ise bu ürünlerin kullanımını bırakmalarını tavsiye ediyor. Şirket sahipleri aktif şekilde bu zararı olan koruyucu yerine kullanabilecekleri doğal bir bileşen arayışı içerisindedirler.

Islak mendiller kolay taşınabilmesi, elimizin altında olması kullanımının kolay olması açısından hayat kurtarıyor olabilir fakat çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atacak derece kadar değildir. Sadece bu zararlı madde değil, pek çok ıslak mendil üreticisi şirket, içeriğinde saklamaya çalıştıkları parfümlerde içermekte. Bu da solum, deri, beyin ve göz gibi organların zarar görmesine ve çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Pek çok araştırma ortaya koymuştur ki aşırı derece parfüme maruz kalan çocuklar astım sorunu ile karşı karşıya kalıyor.

REKLAM
X

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.