enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2626
EURO
34,8846
ALTIN
2.426,61
BIST
10.479,16

Ispanağın faydaları nelerdir? Yoğurtla yemek zararlı mıdır?

Ispanağın faydaları nelerdir? Yoğurtla yemek zararlı mıdır?
A+
A-

Faydalı özellikleri ile bilinen ıspanak besin değeri çok yüksek olan sebzeler arasında yer almaktadır. Günlük demir ihtiyacının ciddi bir oranını karşılar. Kalsiyum ve C vitamin içeriği de oldukça yüksektir. A vitamini oranı ve diyet lifi içeriği de yüksektir. Bu özellikleri ile ıspanak hem lezzetli hem de faydalı sebzeler arasına girmektedir. Şimdi ıspanağı sağlık açısından yararlarına göz atalım

Ispanağın sağlık açısından faydaları nelerdir?

Yapısındaki kalsiyum ile kemik erimesi riskini önlemeye destek olmaktadır.

REKLAM
X

İçindeki magnezyum ile kan basıncını dengelemeye destek olur. Aynı zamanda tansiyon sorunlarının önlenmesine destek olmaktadır.

Demir minerali ile kansızlığı önlemeye destek olmaktadır. Günlük demir ihtiyacının %20 lik bir kısmını ıspanaktan karşılayabiliriz. Bu şekilde anemi yani kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

İçinde bulunan K vitamini ile faydalı bakterileri üremesine yardımcı olur. Bu şekilde gıdaların besin değerinin emilimine destek olmaktadır.

Diyet lifi oranı yüksektir. Bu sayede sindirimi kolaylaştırmaya destek olur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Flavonoidler yönünden zengin ender besin kaynaklarından biri olan ıspanak, vücutta yağ ve karbonhidratlı besinlerin arttığı zararlı toksinlerin miktarını azaltır. Çalışmalar ayrıca ıspanağın cilt ve mide kanserine neden olan zararlı hücrelerin oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur.

Yapısında bulunan yüksek A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaya destek olur. Retinanın hücre yenilenmesine yardımcı olur.

REKLAM
X

C vitamini içeriği ile vücutta serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur. Kanser ve tümör hücrelerinin vücutta oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini kış hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca ıspanağı menüye eklemenizi önermekteyiz.

Ispanak Yoğurtla Tüketmek Zararlı Mıdır?

Ispanağı yoğurt birlikte tüketilmesi ülkemizde sıkça yapılmaktadır. Ancak bu doğru değildir. Ispanağı yoğurt birlikte tüketmek faydalı özelliklerini yok eder. Yoğurtta bulunan besin maddeleri ıspanaktaki demir mineralinin emilmesine engel olmaktadır. Bu yüzden ıspanağı sade olarak tüketmeli, yoğurt yiyeceksek de bir kaç saat geçmeden tüketilmemesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.