enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65

İŞTE GLUTEN RAHATSIZLIĞININ 7 BELİRTİSİ

İŞTE GLUTEN RAHATSIZLIĞININ 7 BELİRTİSİ
17.09.2022
65
A+
A-

Glüten içermeyen ürünlerin sayısının giderek artmasıyla, glüten hassasiyeti rahatsızlığı herkes tarafından bilinmeye başladı. Yine de rahatsızlığın belirtilerinden pek haberdar değiliz. Glüten hassasiyeti, vücutta alerji olarak görülür. Bağırsaklara zarar verip, sürekli acı çekmenize neden olan kronik bir rahatsızlıktır.

Birçok kişi rahatsızlığın belirtilerinin neler olduğunu bilmiyor ve her gün yüzlerce glüten hassasiyeti teşhisi konuluyor. Dengesiz beslenmeyi ve diğer hastalıkları doğuran bu rahatsızlığı bir an önce atlatmanız çok önemlidir. Eğer çölyak hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, hemen doktora görünün. Aşağıdaki maddelere bakarak da glüten hassasiyetinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz..

1. Kilo Kaybı

REKLAM
X

Glüten proteinlerinin ince bağırsaktaki mikrovülere zarar vermesi ile bu bölgede iltihap oluşur, bunu tetikleyen de çölyak hastalığıdır. İnce bağırsakta meydana gelen bu hasar nedeniyle sık sık hasta hissetme, kusma, iştah kaybı gibi kilo kaybına neden olan durumlarla karşılaşırsınız.

2. Mide Sorunları

REKLAM
X

Mide ve bağırsakta meydana gelen sancılar, çölyak hastalığının en yaygın belirtilerindendir. Mide şişliği; ishal, kabız, gaz çıkarma ve diğer formlarda karşınıza çıkabilir. Ayrıca, mide hassasiyetine de neden olabilir.

3. Kaşıntı

Kuru cilt, kaşıntı ve kabartılar, çölyak hastalığı belirtisi olabilir. Kabartılar genelde dirsek, önkol ve kalça çevresinde görülür. Glüten hassasiyeti, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir. Bir yıl boyunca glüten içeren yiyecekler tüketilmezse, belirtileri de kaybolur.

4. Yorgunluk

Glüten hassasiyeti olan kişilerde yorgunluk, zayıflama, halsizlik gibi durumlar görülür. Glüten bağırsağa zarar verdiğinden, vitaminler ve minerallerin emilimi gerçekleşemez

5. Ruh Halinde Ani Değişmeler

Çölyak hastalığı, yorgunluğun yanı sıra kendini kötü hissetmenize de neden olur. Depresyona girdiğinizi sanabilirsiniz. Gergin, endişeli ve üzgün hissetmenize neden olabilir. Çözümü ise basit; mideniz mutlu olsun ki siz de mutlu olun.

6. Kemikte Ağrılar

Çölyak hastaları kalsiyumu vücutlarına düzgün alamadıklarından, bu kişilerde kemik erimesi görülür. Eklem ve kas ağrıları, bunun en büyük belirtileridir. Little Things’te yazılana göre, fibromiyalji sendromu kemikte, bağlarda ve tendonlarda ağrıya sebep oluyor ve glüten tüketilmezse ağrı geçiyor.

7. Laktoz Hassasiyeti

Çölyak hastaları, vücutlarına düzgünce kalsiyum alamadıklarından bu kişilerde kemik erimesi görülmektedir. Laktoz ve glüten hassasiyetinin belirtileri neredeyse aynıdır: mide ağrısı, gaz, ishal ve kabartılar. Çölyak hastalığının bir sonucu olarak zarar gören mikrovilüler nedeniyle, laktozun sindirimi zorlaşıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.