enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

İşte TOKİ örnek daireleri! Herkes merak ediyordu

İşte TOKİ örnek daireleri! Herkes merak ediyordu
17.09.2022
5
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı. Başvurular daha ikinci günden 1.5 milyonu aştı. Ev sahibi olmak isteyenler, kamu bankalarının açılış saatlerinden önce, şubelerin önüne gelip uzun kuyruklar oluşturdu. Sosyal konutlarla ilgili merak edilen çok sayıda soru var.

 

GENÇLERE ÖZEL 

REKLAM
X

Konutların 50 bini gençlere ayrıldı. Başvurularda ise evdeki anne-babanın gelir limitine bakılmayacak. İstanbul’da hane halkı geliri 18 bin, Anadolu’da 16 bin olan sınıra takılmadan nüfusa kayıtlı oldukları ilde ya da ikametgâhlarının olduğu yerde ev alabilecekler. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan kişiler başvurma hakkına sahip olacak

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR VE BAŞVURU TARİHLERİ NEDİR? 

TOKİ başvuruları 14 Eylül-31 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Başvurular ise e-Devlet ve bankalar üzerinden yapılacak.

TOKİ EV FİYATLARI NE KADAR? 

TOKİ ev fiyatları oda sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Ödeme planı 2+1 ve 3+1 daireler için belli oldu.

 

2+1 konut ödeme planı:

2 bin 280 lira taksit

Toplam; 608 bin lira

240 ay vade

3+1 konut ödeme planı:

3.187 lira taksit

Toplam; 850 bin lira

240 ay vade

SOSYAL KONUT PROJELERİ NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK? 

Konut projesinde ilk etap konutlarının 2 yıl içerisinde bitmesi planlanıyor. Projenin de 5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

 

TAKSİTLER MEMUR MAAŞI ORANINDA ARTACAK MI? 

Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak.

 

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitleri her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

TEK BAŞVURU YAPILABİLECEK 

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek. Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. “Genç” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonra doğanlar müracaat edebilecek

BİR YIL İKAMET ŞARTI

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek.

REKLAM
X

 

BAŞVURU TC KİMLİK NUMARASINA GÖRE ALINACAK 

Çevrim içi başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun önüne geçebilmek için e-devlet üzerinden başvurular kademeli olarak alınacak.

Buna göre T.C. Kimlik Numarasının son hanesi;

0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba,

2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe,

4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma,

6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi,

8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar gününden itibaren başvurabilecekler.

19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren ise herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar başvurularını iletebilecek.

 

İSTANBUL 18 BİN, YURT GENELİ 16 BİN 

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.

 

ÖDEME, GELİRİN YÜZDE 30’UNU GEÇMEYECEK 

Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

 

BORÇ BİTMEDEN SATILMAZ AMA KİRAYA VERİLEBİLİR 

Borcu bitmeden konutlar devredilemeyecek, satılamayacak. Kiralamada ise sorun yok. Hak sahibi yaşadığı yerin kirasını ödemek için aldığı sosyal konutu kullanabilir

İŞTE TOKİ ÖRNEK DAİRELERİ

Sosyal konutta örnek ev gösterildi. TOKİ Başkan Yardımcısı Levent Sungur, CNN TÜRK Muhabiri Burçak Bozkuş ile birlikte örnek TOKİ evini gezdi. Sungur, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında yapılacak evlere dair merak edilenleri cevapladı.

 

İstanbul’da 3 noktada çalışmalar sürdüğünü söyleyen TOKİ Başkan Yardımcısı, yüzde 10’luk peşinat ödenip sözleşme imzalanacağını belirtti.

 

ÖRNEK DAİRELER GEZİLEBİLECEK 

“Gençlere özel bir kontenjan ayırdık” diyen Sungur “Vatandaş örnek daireleri gezebilir” dedi. En geç 2 sene içinde tamamlanması planlanan projede başvurular 31 Ekim’e kadar devam edecek.

 

UZUN VE GENİŞ KORİDOR

Vatandaşların ihtiyaçlarını gözeterek inşa edilen dairelerde her şey düşünülmüş durumda. Vatandaşların güvenlik şekilde yaşamayı için dizayn edilen konutlarda çelik kapı kullanılıyor. Kapıdan girişte uzun ve geniş bir koridor uzanıyor.

 

GENİŞ SALON KULLANIŞLI MUTFAK

Sabah Gazetesi’nin haberine göre Türk aile yapısını baz alan TOKİ, inşa ettiği konutların ortak kullanım alanları olan salonları oldukça geniş inşa ediyor.

 

Büyük pencerelerle salonların havadan ve ferah olması sağlanıyor. Salon ile mutfaktan girilebilen balkon vatandaşlara eşsiz bir yaşam alanı sunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.