enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8372
EURO
35,1972
ALTIN
2.451,02
BIST
10.790,28

Kahvenin spor performansınıza etkileri

Kahvenin spor performansınıza etkileri
A+
A-

Kahve içerisinde bulunan kafein maddesinden ötürü fiziksel ve mental performansımızı geliştiren güçlü bir maddedir.

Yapılan çalışmalarda bile egzersiz performansını, odaklanmaya ve yağ yakımını önemli oranda arttırıyor. Amerika’da çok yaygın olan kahve tüketimi ülkemizde de son yıllarda artmış ve kaliteli kahve bulma seçeneği çoğalmıştır.

Kahve vücuda girince kanda hızla emilen bir madde olup 90 dakika içinde en yüksek seviyesine ulaşır. Bu seviyede 3-4 saat kanda bulunan kafein yavaşça etkisi azalmaya başlar. Diğer besin desteklerinin aksine kahvedeki kafein vücutta her hücreti etkiler. Buna kaslar, beyin hücreleri ve sinir sistemi dahildir.

Kafeinin vücuda olan bazı etkileri;
  • Yağ Yakımı: Lipoliz (yağ hücrelerinin yıkımı) yolu ile yağ yakımını arttırır.
  • Kas Sistemi: Motor korteksi etkileyerek beyin-kas aktivasyonunu geliştirir.
  • Vücut Isısı: Vücut ısısını arttırarak kalori yakımını arttırmaya yardımcı olur.
Dayanıklılık için kahve;
REKLAM
X

Yapılan çalışmalarda kafein tüketen atletlerin daha uzun mesafe kat edebildiklerini gösteriyor. Graham ve arkadaşlarının (1985) yaptığı çalışmada kahve tüketen sporcuların placebo grubundan 2-3 km daha uzun mesafe kat ettiklerini tespit etti. Buna benzer bir çalışma bisikletçiler üzerinde de yapılmıştır. Burada da su ve karbonhidrat alımı ile kıyaslanan kahve, yine daha üstün gelmiş ve sporcuya performansında artış sağlamıştır.

Kas kuvveti için kahve; 

Kahve açıkca dayanıklılık sporlarında daha etkili olsa da kuvvet antremanlarının bazılarında etkili olabiliyor.Özellikle büyük kas gruplarında performans artışı gözlenmiştir. Bir çalışmada bacak kasları ile yapılan bir antremanda yüzde 7’lik bir kaldırma kuvveti artışı sağlanmıştır.

Kahvenin dozu önemli; 

Fazla tüketim her şeyde olduğu gibi tehlikeli olabilir. Doğru doz kişiye ve vücudun hassasiyetine göre değişiklik gösterse de kaynaklar günlük 600 mg üzerine çıkılmasına tavsiye etmiyor. Uyku problemi yaşayan kişilerin özellikle saat 18:00 sonrasında kahve, çay ve kola tüketimini kesmeleri tavsiye edilir.

REKLAM
X

Yapılan çalışmalar sonucunda antremandan 30-60 dakika önce 200-400 mg (kiloya göre değişir, 3-6 mg/kg) kafein içeren kahve tüketimi yeterlidir. 100 mg kafein duble espresso veya orta boy filtre kahveye denk geldiğini bilmenizi isteriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.