enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7924
EURO
35,1214
ALTIN
2.451,96
BIST
10.771,36

Kandaki Trombosit Miktarı Nasıl Artar ? Trombosit Arttıran 7 Yiyecek

Kandaki Trombosit Miktarı Nasıl Artar ? Trombosit Arttıran 7 Yiyecek

Kan dolaşımını sağlayan küçük hücrelere trombosit denmektedir. Trombositler, yaraların iyileşmesine, kanamanın durmasını sağlamak için pıhtı oluşumunu sağlamaktadır. Trombosit üretimi kemik iliğinde gerçekleşmektedir. Bu açıdan trombositlerin önemi büyüktür. Zarar gören kan damarlarının iyileştirerek aşırı kan kaybının önlenmesini sağlar.

İlk başta yapılması gereken şey doktora başvurup gerekli incelemelerin yapılması ve gereken tedavinin uygulanmasıdır. Daha sonra buna ek olarak kan seviyesini arttırıcı, düzenleyici besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

REKLAM
X

Trombosit Miktarını Arttıran Besinler:

Balkabağı: Amino asit ve vitaminler bakımından zengin olan bal kabağı ve çekirdeklerinin tüketimi trombosit miktarının artmasına yardımcı olmaktadır. Düzenl ibir şekilde tüketildiği zaman bu hücrelerin oluşumuna yardımcı protein ve A vitamini emilimine yardımcı olur.

REKLAM
X

Turunçgil Meyveler: Yeterli miktarda tüketilmesi halinde sağlıklı kan oluşumu için yarar sağlayan besinlerdir. Bu meyveler içeriğinde bolca C vitamini bulundurması sebebiyle kanda trombosit oran ve miktarının artmasına yardımcı olmaktadır. Turunçgil meyveler bağışıklık sistemin güçlenmesine ve bu sayede trombositlerin zarar görmesine engel olmaktadır.

Hint bektaşi üzümü: Çoğu insanın bilmediği bu egzotik meyve düzenli kan dolaşımı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir meyvedir. A ve C vitaminlerini içermektedir.

Aleo vera Jeli: Sağlık açısından oldukça yararları bulunan aloe vera jeli tıbbi amaçlı kullanılmıştır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller kan hücrelerinin temizlenmesine ve korunmasına yardımcı olur. Kanın seyrelmesini engelleyerek kan damarlarının zarar görmesine neden olan unsurlardan uzak tutar.

Ispanak: Ispanak sağlığımız için oldukça yararlı bir besindir. İçeriğinde bolca K vitamini ve proteinler içermektedir. Bu maddeler vücutta oluşan kanamaların durmasına yardımcı olan trombosit oluşumunu desteklemektedir. Ispanak suyu da bu mikro hücrelerin üretimini arttırmakta ve kanın akışını hızlandırmaktadır.

REKLAM
X

Papatya: Papatyanın içi ve yaprakları trombosit işleyişini etkileyen hastalıkların tedavi edilmesi amaçlı oldukça yarar sağlayan bir bitkidir. Papatya çayı ve suyu kan hücre seviyelerini dengelenmektedir. Böylece kronik rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağlar. Trombosit oluşumunu arttırmaktadır.

Pancar: Antioksidan bakımından zengin olan pancar, radikallerin sebep olduğu kandaki trombosit miktarının azalmasına engel olmaktadır. İçeriğinde A.C ve K vitaminlerini içerir ve kanın temizlenmesine yardımcı olarak, kan damarlarının zarar görmesine engel olmaktadır. Pancar suyu da savunma mekanizmasını güçlendirir ve kan ve dolaşım problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Bu yiyecekleri doktor gözetimi altında tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.