enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8051
EURO
35,1329
ALTIN
2.452,96
BIST
10.771,36

Kanserin 10 Önemsenmesi Gereken Belirtisi Nelerdir ?

Kanserin  10 Önemsenmesi Gereken Belirtisi Nelerdir ?
29.01.2021
4
A+
A-

Tüm hastalıklar için erken tanı doğru tedavi ve iyileşmek için oldukça önemlidir. Erken tanı sayesinde hastalığın ne olduğu, nasıl bir tedavi uygulanacağı hastalık ilerlemeden belirlenmiş olur. Birazdan yazımızda okuyacağınız muhtemel kanser belirtilerini fark ettiyseniz eğer görmezden gelmeyin ve hemen doktora görünmez erken tanı için önemlidir.

Kanser üzerine yapılan pek çok araştırma erken tanının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuş, halkımızın büyük bir kısmı bu hastalığın belirtilerinden habersizdir. Kanserin bu erken belirtilerinden haberdar olması erken tanının konabilmesi için önem arz eder fakat bu belirtilerden bir tanesi veya bir kaç tanesinin görülmüş olması da kesin kanser olduğunuz anlamına da gelmez. Yine de tedbiri elden bırakmamak ve bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

REKLAM
X

Bazı yapılan araştırmalar kadınlar erkeklere göre bu belirtileri çok önemsemez ve bu sebepten ötürü erken tanı ve tedavi içinde geç kalınmış olur.

Bilinmesi Gereken 10 Erken Belirti:

-Sebebi Bilinmeyen Kilo Kayıpları: Pek çok insan herhangi bir diyet yapmadan, spor yapmadan, herhangi bir çaba gerektirmeden kilo vermiş olmasından memnuniyet duyar. Ancak sebebi bilinmeyen kilo kayıpları ( 4-5 kilo gibi ) ,ya da aniden oluşan iştah kayıpları kanser belirtisinin en yaygın olanıdır. Bu belirtiler özellikle pankreas kanseri, mide kanseri, gırtlak kanseri ve akciğer kanseri gibi hastalıklarda görülmektedir.

-İnatçı Düşük Ateş: Bu belirti daha çok lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma gibi hastalıklarda görülen ilk belirtiler arasında gösterilir. Düşük ateş 37.6 – 38.2 dereceleri arasındaki ateşi ifade etmektedir. İnatçı düşük ateş bazı enfeksiyonların sebebinden ötürü de kaynaklanıyor olabilir.

-Kişide Artan Yorgunluk: Günde en az 4-5 saat hiç ihtiyacınız yokken bile uyumak istemeniz bir kanser belirtisidir. Özellikle de kan basıncının düşmesine neden olan bütün kanser çeşitleri ve lösemi hastalığının belirtisi olarak gösterilmektedir. Ayrıca yorgunluk hissi, kansızlık, uykunun düzensiz olması, kalp problemleri, şeker, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıklarının belirtileri de olabilir.

-Vücutta İyileşmeyen Yaraların Oluşması ve Deride Görülen Değişiklikler: Deride oluşan lekeler, bu lekelerin olağan dışı renklerde oluşması, lekelerin olduğundan daha büyük bir boyutta olması gibi belirtiler deri kanserinin en kötü türünden biri olan Melanomanın belirtilerindendir.

-Yutkunma Problemleri ve Kronikleşmiş Ses Kısıklıkları: Dudaklarla iyileşmeyen yaraların oluşması, sebepsiz oluşan kanamalar, ağızda ağrı ve uyuşmalar gibi belirtiler kronik gırtlak iltihabı ve ağız kanserinin belirtileri arasındadır.

-Ağız İçinde Görülen Pamukçuk Veya Buna Benzer Yaraların Oluşması: Beyaz lekeler ağız içinde yanağın iç kısmında, dilin alt kısımlarında ya da yan taraflarda görülmektedir. Bunu uzmanlar Lökoplazi olarak adlandırmaktadırlar. Bu beyaz lekeler pamukçuk rahatsızlığının iyileşmesi için kullanılan yöntemleri uygulamadan iyileşmemektedir.

-İdrarda Kan Görülmesi: Genel olarak hastalar bu belirtiyi ciddiye almasa da, daha önce görülmemiş olsa da hastalar bunun idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünmektedir. Bununla beraber idrarda kanamanın görülmesi mesane kanserinin belirtisi de olabilir. Bu sebepten dolayı bu belirti görülmüşse uzman doktora gidilmelidir. Çoğu zaman mesane kanseri son evreye gelen kadar kendini belli etmez. Bunun en önemli sebebi ise hastaların durumu önemsememeleri ve doktora gitmemek için ayak diremeleridir. Yine dışkı da kan görülmesi kolon kanserinin önemli bir göstergesidir. Fakat dışkıda kan görülmesi farklı sebeplerden ötürü de görülmüş olabilir.

-Sebebi Bilinmeyen Ağrılar: Bu belirtinin sebebi testis kanseri ya da kemik kanserinin erken evrede görülen belirtileridir. Doktora gidilmesine rağmen dinmeyen baş ağrıları, beyin tümörünün belirtisi de olabilir. Sırtta görülen ağrılar ise kolon yada yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir. Uzman doktorlar, sebepsiz oluşan ağrıların en yaygın görülen kanser hastalıkların belirtilerinden biri olduğunu söylemekte ve bunu dikkate alarak doktora görünmeleri gerektiğini vurgulamaktadırlar.

-Deride Sertleşme ve Vücutta Oluşan Şişlikler: Göğüs kanseri ve testis kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinin belirtileri arsında gösterilmektedir. Bu tür belirtiler kanserin erken belirtileri olarak gösterilse de kanserin son evrelerinde de olunabileceğini göstermektedir.

-Kalıcı Öksürük: Alerji, grip ya da bazı ilaçların kullanımı sonrasında yan etki olarak öksürük görülmektedir. Fakat 3-4 hafta boyunca geçmeyen sürekli öksürük görülmesi bir hastalığın belirtisi olabilir bu yüzden önemsenmeli bir hastaneye gidilmelidir. Sigara kullanıyorsanız ve sürekli devam eden öksürük şikayetiniz varsa mutlaka doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.