enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Kaparinin Bilinmeyen Faydaları

Kaparinin Bilinmeyen Faydaları
09.02.2021
2
A+
A-

Ülkemizde çokça bulunmasına rağmen çoğumuzun bilmediği kapari, MS(multipl skleroz) hastalığı için önemli bir tedavi edici olduğu söylenmiştir. Pamukkale Üniversitesinin yapmış olduğu çalışmalar kapari bitkisinden elde edilen çayın MS hastası farelere verilesiyle %80 oranında iyileşmelerin olduğu gözlemlenmiştir.

MS hastalığı beyin ve omurilikte bulunan sinir hücrelerinin bozulmasıyla görmede bulanıklaşma, geçici görme kayıpları, bacak ve kollarda güçsüzlük hissetme, yürümede zorlanma, ellerle titremelerin görülmesi ve konuşmada bozukluklar oluşması gibi belirtileri olan bağışıklık sisteminden kaynaklı, merkezi sinir sisteminde etkiye neden olan hastalıktır.

REKLAM
X

Bunun yanında Uluslararası Kanser Enstitüsü’nün yapmış olduğu araştırmalar neticesinde kapari bitkisinin antitümör aktivitesini sağlayan Ekstrakt ın hazırlanmasında kullanan pek çok önemli bitkiden biridir. Kapari bitkisinin içeriğinde bulunan flavonoid, hücrelere zararlı olan maddelerin etkisini ortadan kaldırmaktadır. İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kansere sebep olan zararlı hücrelerin çoğalmasını engeller.

Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü kanla ilgili problem yaşayan bireyler için tavsiye edilir. Aynı zamanda karaciğer hastaları içinde yararlıdır ve kullanımı tavsiye edilir.

Kapari Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Kapari bitkisinin ağrı giderici özelliği bulunmaktadır.

Sindirimi düzenleyici özelliği bulunmaktadır.

Kabızlık sorunu olanlar için faydalıdır.

İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

İyi balgam söktürücü bir bitkidir.

Romatizma hastalıklarına iyi gelen bir bitkidir.

Felçten korunmak için tüketmek faydalı olmaktadır.

REKLAM
X

Kan sorunu olanlar için önerilmektedir.

Mide sorunlarına iyi gelmektedir.

MS hastaları için oldukça faydalı ve yararı bir bitkidir.

Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen etkiye sahiptir.

REKLAM
X

Kapari Nasıl Tüketilir ?

Yukarıda belirttiğimiz pek çok rahatsızlık için kullanım şekli fark farklıdır. Örnek verecek olursak böbrek taşı veya böbrek kumu rahatsızlığı için kapari karpuzu yada kapari çayının tüketilmesi önerilmekteyken, kan rahatsızlığı olan birey için kapari reçeli veya marmelat şeklinde tüketimi önerilmektedir. Kapari bitkisi çiçek açmadan önce toplanır ve ilaç yapmak için kullanılmaktadır. Meyve ve yaprakları da kullanılabilir.

Balık türü yemeklerde ve salata yaparken tat vermesi açısından kullanılmakta, hatta turşusu da yapılmaktadır. Kapari çok faydalı bir bitkidir fakat dikkat edilmesi gereken nokta kapari bitkisinin nasıl kullanılacağıdır. Nasıl kullanılacağı bilinmezse faydalı olduğu kadar da zararlı olabilir. Kapari bitkisinin zehrini atabilmesi için gölgelik alanda kurutulması gerekmektedir. Herhangi bir ürünü almadan ve kullanmadan önce iyice araştırmak daha yararlı ve sağlıklı olacaktır.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.