Görülme sıklığı her geçen gün artan karaciğer yağlanması, hiçbir belirti vermeden ilerleyebiliyor. A’lkol alışkanlığının yanı sıra obezite, insülin direnci ve beslenme alışkanlıkları da karaciğer yağlanmasına neden olan risklerin başında geliyor.

FAZLA KİLONUZ VARSA KARACİĞERİNİZİ KONTROL ETTİRİN

Karaciğer yağlanması bakımından en riskli kişiler kilo fazlalığı olanlardır. Bunun yanında; şeker hastaları, hızlı kilo alıp verenler, bazı genetik hastalığı olan kişiler karaciğer yağlanması yönünden risk altındadır.

REKLAM
X

Kalp damar sistemlerini ve beyin damarlarını da etkileyen karaciğer yağlanması, çoğunlukla iyi huylu olsa da tedavi edilmediğinde siroz, karaciğer yetersizliği ve karaciğer kanserine neden olabilmektedir.

Genellikle herhangi bir belirti vermeden ilerleyen karaciğer yağlanması ancak karaciğer test sonuçlarında bozukluk olmasıyla fark edilebilmektedir.

SAĞLIKLI BESLENMEYLE ÖNLEMİNİZİ ALIN

Giderek artan obezite, insülin direnci ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının neden olduğu karaciğer yağlanması kalp damar hastalıkları ve beyin damar hastalıklarına maruz kalma olasılığını ciddi oranda artırmaktadır.

Şeker hastalarının insülin direnci yükseldikçe karaciğer yağlanması görülme riski aynı oranda artmaktadır.

Siroz evresine kadar hiçbir belirti vermeyen hastalık sinsice ilerlemektedir. Karaciğer belirti verdiğinde hasta artık siroz olmuştur. Tedavi süreci çeşitli i’laclarla gerçekleşmektedir ancak sağlıklı ve düzenli beslenme ile fiziksel aktivite en faydalı tedavi biçimidir.

Karaciğer yağlanmasına karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralayabiliriz;

Günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Metabolizmayı düzenleyen beslenme alışkanlıkları ve özellikle Akdeniz tipi diyet tercih edilmelidir.

Ağırlıklı egzersizle beraber kas egzersizleri de yapılabilir.

Tekli doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı, balık ve sebze tüketilmelidir.

Yağdan, rafine şekerden ve unlu mamullerden kaçınılmalıdır.

Raf ömrü olan, koruyucu içeren, kapalı kutulardan uzak kalınmalıdır.

TÜRK KAHVESİNİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Karaciğer için en faydalı besinlerin arasında kahve gelmektedir. Günlük kahve tüketimi karaciğer yağlanmasının yanında karaciğer kanserine bile iyi gelebilmektedir.

İlgilini çekebilir  Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

GÜNDE 3 FİNCAN

Kamuoyunda karaciğer yağlanmasına iyi geldiği bilinen enginar ve deve dikeni kahve kadar etkili sonuçlar vermemektedir. Günde 3 fincan Türk kahvesi karaciğer hastalarının tedavi sürecine olumlu faydalar sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz