enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

KARACİĞER YAĞLANMASININ BELİRTİLERİ

KARACİĞER YAĞLANMASININ BELİRTİLERİ
14.08.2022
11
A+
A-

Özellikle Diyabet, kolesterol ve aşırı kilo karaciğerin yağlanmasına neden oluyor. Önlem alınmazsa bu durum siroza ve kansere dönüşüyor. Doğal gıdalar ciğeri koruyor. Hareketsiz yaşam, fastfood tarzı beslenme, katkılı-işlenmiş gıdalar, i’laclı sebze-meyveler.. Yediğimiz-içtiğimiz her besindeki yanlışlar beraberinde ciddi hastalıkları getiriyor. Bunlar arasında karaciğer yağlanması da ön sıralarda yer alıyor. Hastalık, karaciğer hücrelerinde normalden fazla yağ toplanması nedeniyle meydana geliyor. Karaciğer yağlanmasının; şişmanlık, kanda yağlanma ve şeker hastalığına bağlı olarak geliştiğini belirterek, şu uyarılarda bulunuyor..

DOĞAL BESLENİN

REKLAM
X

Normal, sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu durum hastalığa neden olmaz. Ancak yağlanma aşırı miktarda olduğunda, bazı yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açar; tedavi edilmezse siroz, karaciğer kanseri başta olmak üzere ciddi hastalıklara neden olur.. Bu yüzden hastalık önemsenmeli ve tedavi edilmeli. Aşırı kalori tüketimi, yanlış beslenme, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve hareketsiz yaşam sonucu ortaya çıkan şişmanlık tablosu karaciğer yağlanmasının en sık rastladığımız nedenleridir

HAYATSAL RİSK

REKLAM
X

Sorunun kökenindeki en önemli risk obezite. Toplumun geneline bakıldığında karaciğer yağlanması yüzde 25 gibi çok yüksek bir oranda ancak obez kişilerde bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Karaciğer yağlanması hastaların bir kısmında çok ilerlemeden duruyor ama diğer grupta ilerliyor ve ciddi hastalıklara neden oluyor. Bu kişilerde diyabet de oluşması durumunda risk hayati düzeylere ulaşıyor. Karaciğer yağlanması toplumsal sorun olduğundan bilinçli davranmak gerekiyor.

NASIL TEŞHİS EDİLİYOR?

Hastalıkta en kolay teşhis araçları ultrason ve karaciğer testidir. Karaciğer yağlanması tespit edilen hastalarda obezite de varsa; öncelikle obeziteye çözüm aranmalıdır. Bunun için etkin bir diyet ve egzersiz programı gerekiyor. Karaciğer kendini onaran bir organdır fakat fazla kilolardan kurtularak fırsat verilmesi gerek. Obezite tedavisinde, diyet ve egzersizlerden sonuç alınamıyorsa zaman kaybetmeden en uygun seçenekler değerlendirilmeli ve sağlıklı yaşama adım atılmalıdır.

BELİRTİLERİ

  • Geçmeyen yorgunluk.
  • Zihin karışıklığı.
  • İstem dışı kilo kaybı veya iştah kaybı.
  • Zayıflama.
  • Mide bulantısı.
  • Karın ortasında veya sağ üst kısmında ağrı.
  • Genellikle boyun veya koltuk altı kısmında deri rengi değişikliği. Sarılık (cildin ve gözlerin sararması).
  • A’lkol alanlarda semptomlar daha ağır ve hissedilir olabilir

BU BESİNLER ETKİ EDİYOR

Sağlık koşullarınızı göz önünde bulundurarak, doktorunuza danıştıktan sonra bu bitkisel tedavileri uygulayabilirsiniz.

Limon: C vitamini ve ‘glutatyon’ denilen karaciğer enzimlerini üretmeye yardımcı antioksidan açısından zengin olan limon karaciğer iltihabına karşı etkilidir. Bir bardak suya yarım limon sıkın, birkaç hafta boyunca günde 3 kere için

Papatya: Meyvesi ve tohumu karaciğer yağlanmasına neden olan yağları yakar. 5-6 tane kurutulmuş papatya tohumunu ezin ve taze limon suyu ile karıştırın. Bir ay boyunca günde 2 defa alın.

Elma Sirkesi: Karaciğerin etrafındaki yağlardan kurtulmaya yardımcı olur. Ilık bir bardak suya elma sirkesi ekleyin. 1 tatlı kaşığı bal koyup yemeklerden önce günde 2 kere için.

REKLAM
X

Karahindiba: Karaciğerde yağları eritir ve sağlıklı şekilde çalışmasını destekler. Sıcak bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kuru karahindiba kökü koyun. 10 dakika demlendirin. 1 kaşık bal ekleyip, günde 3 kere 15 gün için. Ancak şeker hastaları ve gebelere yasaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.