enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5781
EURO
34,9801
ALTIN
2.434,82
BIST
10.471,32

Karaciğerinizin sağlıksız olduğunu gösteren 7 işaret!

Karaciğerinizin sağlıksız olduğunu gösteren 7 işaret!
24.09.2021
13
A+
A-

Karaciğer sindirim, detoksifikasyon, protein sentezi, belirli maddelerin depolanması ve filtrasyonu ve diğer metabolik aktiviteler gibi çeşitli vücut süreçlerinde hayati bir rol oynar. Karaciğerinizin görevini yerine getirememesi tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, karaciğerimize uygun şekilde bakmamız çok önemlidir. Yağlı yiyecekler yemek, alkol tüketimi, kendi kendine ilaç kullanımı ve sağlıksız/hareketsiz bir yaşam tarzı gibi kötü beslenme alışkanlıkları da karaciğeri etkileyebilir ve ölümcül durumlara yol açabilir.

Karaciğer genellikle hasarlı hücreleri onarmak için oldukça yeteneklidir. Ancak uzun süreli bir hasardan sonra bu hücreler asla iyileşmez ve bu da siroza neden olabilir. Siroz nedeniyle, karaciğer hasarının belirti ve semptomları daha şiddetli olacaktır.

Karaciğerinizin Sağlıksız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

REKLAM
X

Bu semptomların çoğu (yorgunluk, mide bulantısı, iştahsızlık) o kadar spesifik değildir ki, birçok insan bunu ilk başta fark etmeyebilir. İşte karaciğerinizin acı çekiyor olabileceğine dair yedi tuhaf, sinsi işaret:

1- Kaşıntılı cilt;

Döküntü olmadıkça muhtemelen kaşıntılı cildi ciddiye almazsınız. Ancak karaciğer hasarı nedeniyle kan dolaşımında safra bulunduğunda kaşıntılı cilt oluşabilir. Safra kanalınız tıkandığında safra durgunlaşır ve kan dolaşımına geri akar. Bu da cilt altında birikir ve kaşıntıya neden olur.

2- Örümcek tipi varisler;

Bunlar, derinin altında görülebilen küçük, örümcek benzeri kılcal damarlardır. Karaciğerin düzgün çalışmadığının ve hormonlarınızı metabolize etmediğinin bir göstergesi olan yüksek östrojen seviyelerinden kaynaklanırlar. Bu hoş olmayan damarlar, atardamarlarınızdan kılcal damarlarınıza giden dallar olan atardamarların genişlemesi nedeniyle sıklıkla yüz ve bacaklarda görülür.

3-  Morarma ve kanama;

Yaralandıktan sonra kolayca morarmalar veya kanamanın olduğunu fark ederseniz, bu karaciğerinizin sağlıklı olmadığının bir işareti olabilir. Bu kanınızı pıhtılaştırmak için ihtiyaç duyduğunuz proteinlerin artık yeterli miktarlarda üretilmediğini gösterir.

4- Kötü ağız kokusu

Kötü ağız kokusu sinüzit veya diş eti hastalığı gibi birçok sağlık sorununa işaret edebilir, ancak aynı zamanda karaciğer hasarının açıklayıcı bir işareti de olabilir. Karaciğer yetmezliği sırasında ağız kokusu foetor hepatikus olarak da bilinir. Bu, karaciğer sirozundan muzdarip olduğunuzda kanınızda oluşan yüksek seviyedeki dimetil sülfürün neden olduğu nefeste meyvemsi, misk kokusudur.

5- Yüzdeki lekeler ve hiperpigmentasyon;

Karaciğer durgunsa ve gerektiği gibi çalışmıyorsa, yüzde hoş olmayan kahverengi pigmentasyon oluşabilir. Karaciğer düzgün çalışmadığında sistemdeki östrojen artar. Bu, bakır içeren bir enzim olan tirozinaz adlı bir maddenin daha fazla melanin üretmesine (cilt pigmentasyonu) neden olur ve bunun sonucunda yüzde veya tüm vücutta lekeler ortaya çıkar.

REKLAM
X

6- Kırmızı avuç içi;

Kandaki anormal hormon seviyelerinin bir sonucu olarak kırmızı avuç içi ortaya çıkar. Bu da karaciğer hasarının bir belirtisidir.

REKLAM
X

7- Konsantrasyon eksikliği;

Son zamanlarda işte zorlanıyor musunuz? Konsantrasyon eksikliğiniz sebebi sağlıksız karaciğerinizin gerçek bir işareti olabilir. Karaciğerin en önemli işlevleri, vücudu toksinlerden arındırmak ve vücuda enerji vermektir.

Kan, düzgün çalışmayan bir karaciğerden kaynaklanan toksinlerle aşırı yüklendiğinde, beyniniz etkilenebilir. Enerjinin yavaş metabolize edilmesi zihinsel berraklığı etkileyen yorgunluğa neden olabilir. Bu, hafif unutkanlık belirtilerinde veya komaya girmek gibi büyük problemlerde kendini gösterebilir.

Karaciğer Hastalıkları Nasıl Önlenir?

Bu semptomlar rahatsız edici görünse de, karaciğer hastalığını önleme  sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarıdır. Pekiyi, karaciğerinizin sağlıksız olmaması için nelere dikkat etmelisiniz?

Alkol tüketimini bırakın;

İnsan karaciğeri her gün yaklaşık 500 işlevi yerine getirmek zorundadır. Aşırı miktarda alkol tüketimi, yaşamı tehdit edebilen, alkolik yağlı karaciğer hastalığı olarak bilinen karaciğer çevresinde yağlar oluşturur. Alkol tüketimini bırakmak tek çözümdür.

Bolca su için;

Su içmek her zaman faydalıdır. Su içmek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve kanın kalınlaşmasını önler, böylece karaciğerden kolayca süzülmesine yardımcı olur.

Düzenli egzersiz yapın;

Karaciğerinizin sağlığı için diğer önemli bir unsur egzersize başlamaktır. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), obez veya aşırı kilolu olmakla ilişkilidir. Düzenli egzersiz, sağlıklı bir kiloyu koruyarak karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenin;

Sağlıklı bir diyet karaciğerinizi sağlıklı tutmak için hayati önem taşır. Karbonhidratı azaltın ve daha fazla fındık yiyin. Düşük karbonhidrat diyeti, kalori alımını kontrol ederek sağlıklı bir karaciğerin korunmasına yardımcı olur.

Gazlı içecek tüketimini azaltın;

Piyasada bulunan soğuk içecekler, obeziteye yol açan ilave şekerler içerir. Bu tür içeceklerin tüketimini azaltın. Karaciğerinizin sağlıklı olması için son derece önemlidir ve hastalıkları önlemek tedavi etmekten daha iyidir. Herhangi bir karaciğer hastalığı belirtisi gözlemlerseniz, derhal aile doktorunuzla iletişime geçin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.