Putin gözünü Karadeniz kıyılarına dikti! S’avaş Türkiye’ye geliyor İngiliz medyasında bulunan haberlere nazaran, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik araya girmeyi 9. gününde sürerken, Putin’in asıl maksadı Karadeniz kenarını kontrol altına alabilmek. Bunun için de en büyük liman şehri olan Odessa’yı alarak, Ukrayna’yı Karadeniz’den koparmayı amaçlıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dokuzuncu gününde, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’nın Karadeniz’e olan bağlarını büstüm kesmeye yöneldi. Rus ordusu, Herson’u ele geçirirken, s’avaşın başından beri birinci büyük kazanımını elde etmiş oldu İngiliz basını, Putin’in planının Ukrayna’yı ikiye bölmek ve kuzey bölgesini s’avaşa devam etmek için lazım olan kaynaklardan mahrum bırakmak bulunduğunu öne sürdü. Bu kuşatma taktiğini 2000 senesinde Çeçenistan’da kullandığına vurgu yapıldı.

REKLAM

Putin’in ordularını Dnieper ırmağından geçirerek Ukrayna’yı ikiye bölmesinin beklendiği sendromlirken orduların hem batıya hatta kuzeye gerçek ilerleyerek Kiev’e saldıracakları öne sürüldü.Buna nazaran, Putin’in birlikleri, liman şehri Mairopol kuşatma altına alınırken ülkenin üçüncü büyük şehri Odessa’ya gözünü dikti. Odessa’nın da denizden Rus çıkarmasıyla karşı karşıya kalabileceği ikazsı yapıldı.

böylece, Rusya’nın Ukrayna’yı Karadeniz’den koparmayı amaçladığı bildirildi. Hem ülkenin ticaret limanı hatta Karadeniz’in kontrolü yönünden bu bölgenin değerine ilgi çekildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürerken, Odessa ve Mariupol liman şehirlerinin yanı sıra ülkenin elektrik üretiminin aşağı yukarı dörtte birini meydana getiren Dinyeper Irmağı üstündeki Enerhodar şehrinde çatışmalar ağırlaştı.

Rus ordusunun Herson’u ele geçirmesi ardından, Ukraynalı yetki sahibiler, Karadeniz liman şehrindeki 300 bin şahıslık lokal yönetim karargahını ele geçirdiğini doğruladı.

REKLAM
X

Rus birlikleri son periyotta büyük şehirlerde bombardımanlarını artırırken, ülke çapında ağır çatışmalar devam etmekte. Fakat Kiev’e gelişen devasa Rus birlikleri, şehir merkezi yakınlarında Ukraynalı askerlerin direnişi ile karşı karşıya kaldığı için Rusların Kiev’e ulaşması da gün geçtikçe gecikiyor. Rus birlikleri, henüz Kiev’e 25 kilometre mesafede bulunmakta.

İlgilini çekebilir  Kayseri’de Valilik tarafından gerçekleştirilen toplantıda skandal anlar yaşandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz