enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1476
EURO
33,8623
ALTIN
2.041,13
BIST
9.275,35

Karın Şişliğinin 6 Gerçek Sebebi

Karın Şişliğinin 6 Gerçek Sebebi
17.09.2022
3
A+
A-

Nüfusun% 10 ila% 30’u sürekli bir şişkinlik halinden yakınır. Genellikle de bunun nedenlerinin hazımsızlık, Menstrüasyon(Kadınların rahimlerinin hamileliğe hazır olduğu dönem), kabızlık ve besin alerjileri olduğu düşünülür. Ve çoğunlukla da bu durum geçicidir. Ancak, eğer bu şişkinlik kronikleşirse, daha kötü bir şeyin işareti olabilir.

REKLAM
X

İşte bu şişkinliğin habercisi olabileceği 6 hastalık!

İdrar yolu enfeksiyonu

REKLAM
X

Bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE), sık sık tuvalete girme ihtiyacı hissetmenize neden olabilir. Bazen kişinin tuvaletten hemen sonra tekrar kullanması gerektiğini hissetmesine bile neden olabilir. İnsan karnında baskı, ağrı veya şişkinlik hissedebilir. Ayrıca ateş, titreme, bulantı ve kusma da olabilir.

REKLAM
X

Şişkinliğe ayrıca ciddi böbrek enfeksiyonları da neden olabilir.

Karaciğer hastalığı

Alkol kullanımı, hepatit C veya kanserin neden olabileceği karaciğer hastalığı, sıvı birikmesine ve şişkinliğe neden olabilir. Eğer şişkinlik karaciğerdeki bir sorundan kaynaklanıyorsa, yorgun hissedebilir, vücut kolayca morarabilir veya sarılık gelişebilir. Bu durumda derhal bir doktora başvurmanız gerekir.

İnflamatuar bağırsak hastalığı

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBH), esas olarak kolonu ve ince bağırsağı etkileyen iltihap durumudur. Bu durum ishal, karın ağrısı ve hatta şişkinliğe neden olabilir. Araştırmalar, Crohn hastalığı olan kişilerin laktoz intoleransı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Laktoz intoleransı, gaz oluşumuna neden olarak şişmeye neden olabilir.

Divertikülit

Divertikülit, bağırsakların duvarları boyunca gelişen divertikül adı verilen küçük keselerin iltihabıdır. Semptomları, alt karın ağrısının aniden başlamasını içerir. Asya’da, acı genellikle sağ tarafta, Kuzey Amerika ve Avrupa’da ise sol alt tarafta görülür.

Diğer belirtiler arasında ise bulantı, ishal, kabızlık ve şişkinlik sayılabilir.

Kanser

Karın bölgesinde pankreas, mide, kolon, rahim ve yumurtalık gibi organlar bulunur. Kanser bu organlardan birinde gelişirse açıklanamayan şişkinliğe yol açabilir. Bu nedenle, sürekli şişkinlik ve karnınızın boyutunda ani bir artış olduğunu fark ederseniz, bu kanser işareti olabilir.

Ruh sağlığı

Şişmiş karnınız daha ciddi bir şey saklıyor olabilir. Bir kişi kronik stres altındayken, kortizol gibi hormonların artışı öncelik alabilir. Bu tür durumlarda, sindirim hormonları, hazımsızlığa yol açabilecek ve kişinin şişkinlik hissetmesine yol açabilecek kadar bol miktarda üretilmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.