enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8372
EURO
35,1972
ALTIN
2.451,02
BIST
10.790,28

Kefir en faydalı içecek! Faydaları nelerdir?

Kefir en faydalı içecek! Faydaları nelerdir?
08.12.2019
43
A+
A-
REKLAM
X

Kefir içmek için çok fazla nedeniniz var. Kafkasya’da gençlik iksiri olarak bilinen kefir, birçok hastalığa iyi geliyor. Hatta stresi bile önlüyor. Bu mucize içeceği yakından tanıyalım.

Kefir güçlü bir probiyotiktir

Süte kefir taneleri eklenmesi ile elde edilen bu sağlıklı içecek, laktik asit bakterilerini ve maya içeren fermente bir sağlık iksiridir. Kefir taneleri küçük karnabahar veya patlamış mısır görüntüsünde, düzensiz şekilli, sarı-beyaz renkte elastik yapılı canlı kültürlerdir. Bu taneler hem bakteri hem de mayaları içinde bulunduran polisakkarit yapılı canlılardır. İşte kefire hayat veren ve vücudumuzda birçok hastalığı önleyen sırda bu kefir tanelerinde saklıdır.

Kefir nelere iyi geliyor?

REKLAM
X

Kanser İçin Umut Kaynağı! Birçok araştırmada kefirin kanser başlamasını yavaşlatmatümör oluşum aktivitesini önleyici etkisi olduğu bildirilmiştir. Kefirde suda çözünebilen bir glukogalaktan ve kefir tanelerinin üretmesi ile ortaya çıkan kefiranin adlı bir bileşenin kanser hücreleri oluşumunu önleyici etkileri keşfedilmiştir. Ayrıca kefirde bulunan amino-asitlerin kansere karşı durdurucu etkisi olduğu ve kanserli hücrelerin hücre duvarlarını delerek kontrolsüz üreyen bu hücreleri öldürerek etkili olabildiği açıklanmıştır. Özellikle lösemi tedavisi gören hastalarda kefirin faydalarının potansiyel olumlu etkisi de biliniyor. 

Kefir bağışıklık sistemini düzenler

Beslenme ile bağışıklık sistemi arasında doğrudan ilişki olduğunu biliyoruz. Sağlıklı beslenme içinde kefir, bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici etkisi tartışılmaz derecede etkili bir içecek. Kefir tanelerinin sütte yarattığı fermentasyon sayesinde hastalık etmeni olan zararlı bakterilerin üremesini önleyerek mide ve bağırsak sistemi üzerinde bağışıklık sistemini bozan maddelerin de üretimini baskıladığı biliniyor. İyi bağışıklık sistemine sahip olmak için günde 1 su bardağı kefirin 6 hafta düzenli tüketilmesi gerektiğini unutmayın! 

Kefir Damarda Yararlı Kolesterol Oranını Artırır

Kolesterol yüksekliği olan kişilerin düzenli kefir içtiklerinde damarlarda kolesterol oranında farklılıklar oluştuğu gözlenmiştir. Özellikle kalp hastalıkları için risk yaratan ve damar içi elastikiyeti bozarak sertleşmeye neden olan kötü huylu kolesterolü azaltıp damarın gençleşmesine yardımcı olan yararlı kolesterol miktarının arttığı belirlenmiştir. Kefir içinde bulunan bakteriler ve mayaların, safra asidi parçalayıcı enzimler oluşturarak zararlı kolesterol emilimini azaltarak bu olumlu etkiyi sağladığı da bildirilmektedir.  Kefirin düzenli içilmesi ile 1 ay gibi kısa sürede kolesterol düzeyini azalttığı çalışmalarda tespit edilmiştir.

Kefir Kan Şekerini Düzenler

REKLAM
X

Kefirde bulunan kefiran, iskelet kaslarında glikozun hücre içine hızlıca girmesini sağlayarak damarlarda bulunan fazla şekerin kaslarda enerji olarak kullanımını artırdığı belirlenmiştir. Kefir tüketildikten sonra mide asidi tarafından bozulmadan bağırsaklara geçtiği ve bu küçük yapı olan kefiranın bağırsaklardan kolayca emilerek yüksek kan şekerinin düşmesinde etkili olduğu da bildirilmektedir.

Laktoz İntoleransı Olanlara İlaç Gibidir

Laktoz süt ürünlerinde bulunan bir karbonhidrat türüdür. Bağırsaklarında yeterli beta galaktosidaz adlı bir enzim olmadığında sindirim sisteminde meydana gelen gaz, şişkinlik ve ishal gibi anormal sağlık sorunlarının oluşmasını tetiklemektedir. Kefir laktoz intoleransı olan kişilerde kendi yapısında doğal olarak bulunduran beta galaktosidaz enzimini içerir ve sütte bulunan laktozu doğal olarak parçalayarak sindirim sistemini bozmaz şişkinlik durumunu yüzde 70 azaltarak hastalarda konforlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.  

KEFİR STRESİ ORTADAN KALDIRIR

Kefir ile ilgili yapılan araştırmalar; özellikle öğrencilerin sınav stresini ortadan kaldırdığını bağışıklık sisteminin güçlendiğini ve sınavlarda konsatrasyonu daha iyi kullanabildiklerini göstermektedir. Deney araştırmalarında ise yoğurt ve kefir gibi Türk insanı tarafından yaygın tüketilen süt ürünleri ile sebze-meyve tüketiminin teşvik edilmesi çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada ve tedavide yararlı olacağını belirtmektedir. Probiyotik olarak adlandırılan kefirin çocuklarda soğuk algınlığı semptomlarını hafiflettiği immun sistemi kuvvetlendirdiği göstermiştir.

Kefir yaşamın anahtarı

Kefir sütten yapıldığından sütteki protein vitaminler ve minerallerin hepsini içerir. Kefir esansiyel amino asitler bakımından zengin bir besindir. Kefir A B1 B12 D E K Vitaminleri ve magnezyum kalsiyum fosfor flor ve selenyum mineralleri bakımından zengindir. Kefirdeki laktoz oranı azaldığı için laktoza duyarlı kişiler kefiri rahatlıkla içebilirler. Birçok araştırmacı kefiri 80 yaşın üzerinde yaşamının anahtarı olarak görmektedirler.

NASIL TÜKETELİM?

Özellikle kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliği olan kefiri günde bir bardak rahatlıkla içebilirsiniz. İçtiğiniz sade kefirin ekşimsi tadı sizi rahatsız ediyorsa sevdiğiniz bir meyve ve taz nane ile tüketebilirsiniz. Hatta direkt marketlerden meyveli kefir ürünlerini satın alabilirsiniz.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

 1. Sindirim sistemini güçlendirmek.
 2. Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutmak.
 3. Besinler ve bağırsaklardaki emilim sağlayıcı yüzeyler açısından patojen mikro organizmalarla yarışarak mukozal adezyonlarını ve beslenmelerini önlemek.
 4. Antitoksin üretmek (zararlı toksinleri yok eden madde üretmek)
 5. İmmün fonksiyonları güçlendirir
 6. Gastrointestinal sistemi enfeksiyonlardan korur
 7. Alerjik reaksiyonlardan koruyucu özellik taşır ve alerjik koliti önler
 8. Antioksidan ( kanser karşıtı ) özellik gösterir
 9. Kan lipitlerini (kolesterol) azaltır
 10. Laktoz (süt şekeri) emilimini artırır
 11. Çocuklarda kabızlık ve ishal döngüsünün sürekli görüldüğü bir çeşit hastalık olan irritabl bağırsak semptomlarının kontrolünde yarar sağlar
 12. Gebelikte kullanımı ile annede ve bebekte obeziteyi engeller.

Sağlıklı beslenme içinde kefir, bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici gücü tartışılmaz derecede etkili bir içecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.