enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5846
EURO
34,9889
ALTIN
2.440,01
BIST
10.471,32

Kısıtlamalar Geliyor

Kısıtlamalar Geliyor
04.07.2022
4
A+
A-
REKLAM
X

Kabus geri dönüyor.Uğur Şahin’den koronavirüs uyarısı, tarih verdi.!
O tarihte kısıtlamalar geri geliyor..NTV’den Melike Şahin’in aktardığına göre, koronavirüs salgınıyla alakalı soruları yanıtlayan Şahin şu bildirimde bulundu:

Koronavirüs salgınında ilk aşıyı duyuran ve ilerleten Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e Vehbi Koç Vakfı yönünden ‘İnsanlığa Üstün Hizmet’ mükafatı verildi. Tören bundan dolayı İstanbul’da tespit edilen Türeci ve Şahin, koronavirüs salgını ve başta kanser olmak üzere üstünde çalıştıkları aşılar ile alakalı açıklamalarda bulundu.Kabus geri dönüyor.

REKLAM
X

Yeni bir Kovid-19 dalgası için uyarıda tespit edilen Uğur Şahin “Çok olaylı geçmeyecek bir sonbahar ve kışın bizi beklediğini söyleyebilirim. Ama şunu da belirtmek lazım ki yeni bir dalga da kapıda ve bu dalganın zarar vermeyen olacağına dair elimizde bir garanti yok o yüzden hazırlıklı olmakta fayda var” dedi. NTV’den Melike Şahin’in aktardığına göre, koronavirüs salgınıyla alakalı soruları yanıtlayan Şahin şu bildirimde bulundu:2020’de bana sorulduğunda, ‘Bu virüs en az 10 sene bizimle olur’ demiştim. Buna alışmak zorundayız.

Buna karşı yapacağımız iki yol var. Bir tanesi aşıları benimsemek. Şu anda Omicron aşısına yakın frekansta olan aşılar geliştiriyoruz. Yeni aşının onayını önümüzdeki sonbahar-kış gibi almaya çalışacağız. İkincisi yeni normal olarak bunu kabul etmek zorundayız.

KANSER AŞISINI ANLATTI

REKLAM
X

Prof. Dr. Özlem Türeci ise kanser aşısı çalışmaları ile alakalı son hali anlattı. Türeci “Gelecekte bizim çalışmalarımız daha çok kanser, immünoterapi üstüne devam edecek. Şu anda örneğin Faz-2 çalışmalarına devam ettiğimiz kişiselleştirilmiş kanser aşılarıyla alakalı bir çalışmamız var.

5 sene içerisinde bu aşının kanser hastalarına uygulanabileceğini umuyoruz” bilgilendirmesinde bulundu. Türeci, “İnsanın kendi bağışıklık hücrelerini taklit edebilmesini, bedenin kendi kendisine savunma mekanizması geliştirmesini sağlıyoruz. Kişiselleştirilmiş aşılardan bahsettiğimizde kulağa biraz bilim kompu gibi gelebiliyor ama bizim teknolojimiz bunu yapabilecek güçte Genellikle pankreas kanserindeki çalışmalarımız bize tümörlerin giderilmesi konusu ile alakalı çok başarılı olduğunu gösterdi” dedi.

Türeci ve Şahin tüberküloz, verem, sıtma ve HİV aşıları üstünde çalıştıklarını, verem ve sıtma aşılarıyla alakalı klinik çalışmaların da sene sonucunda başlayacağını duyurdu. İki bilim insanı, Biontech firması olarak Türkiye’de de bir kuruluşla beraber çalışmalara başladıklarını ve başta akciğer kanseriyle alakalı olmak üzere Türkiye’de de aşı ve immünoterapiye yönelik bilimsel çalışmaların yürütüleceğini açıkladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.