enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Korkutan açıklama yapıldı: Koronavirüsü bir kere bile geçirdiyseniz dikkat: 3 ay içinde ..

Korkutan açıklama yapıldı: Koronavirüsü bir kere bile geçirdiyseniz dikkat: 3 ay içinde ..
19.11.2022
3
A+
A-

Koronavirüs salgını uzun bir süredir gündemde değilken, kış aylarının kendini yavaş yavaş göstermesi ile birlikte açıklamalar gelmeye başladı. Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamasında koronavirüsten sonra sağlıkta çıkan sorunlara ilişkin tedirgin eden açıklamalarda bulundu.

REKLAM
X

Bilim Kurulu Üyesi Özlü, yapmış olduğu açıklamasında, korona sonrasında çıkan sağlık sorunlarının sadece akciğerle ilgili olmadığını ifade ederek, ciddi unutkanlık sorunu yaşayanların olduğunu belirtti. Uzmanı Prof. Dr. Sibel Velioğlu da “Koronavirüs sonrası hastalarımızın yüzde 20’sine ulaşan oranlarda unutkanlık görülüyor” dedi

KORONAVİRÜS SONRASI CİDDİ UNUTKANLIK PROBLEMİ YAŞAYANLAR VAR

REKLAM
X

Uzman isim Özlü, her geçen gün koronavirüse ilişkin yeni bilgiler geldiğini ifade ederek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Koronavirüs sonrası ortaya çıkan sağlıkla ilgili uzayan sorunlar sadece akciğer ile ilgili olmayabiliyor. Farklı organlarda farklı sorunlar yaşayan hastalarımız var. Mesela bunlardan benim kendi hastalarım da gördüğüm yakınmaları söyleyeyim. Benim en çok gördüğüm unutkanlık. Koronavirüs sonrası ciddi bir unutkanlık problemi yaşayan hastalar var”

Prof. Dr. Sibel Velioğlu da koronavirüsten sonra hastaların yüzde 10 ila yüzde 20’si arasında unutkanlık olduğunu ifade ederek, “”2020’lerin başlarından beri dünya bu pandemi ile uğraşıyor. Hastalığın çok aktif dönemleri geçirdik ama hâlâ sürüyor.

YÜZDE 10 – 20 ARASINDA GÖRÜNÜYOR

Fakat hastalıktan sonra da birtakım bulgular, birtakım sistemlerin etkilendiği şikâyetlerle hastalarımız bizlere gelmekte. Nörolojik açıdan bakarsak bize hastalarımız nasıl geliyor? Daha sıklıkla dile getirilen unutkanlık var. Başınızda bir dolgunluk hissi, dikkatini verememe, huzursuzluk, konsantre olamama, ağırlık hissi şeklinde anlatılıyor beyin sisi.

Aslında bu neden oluyor diye bakılmış. 2020’den beri devam eden Covid enfeksiyonu sonrası hastalarımız Covid’den iyileşiyorlardı ama bir grup hastada görülmüş ki hafif ama uzun süren bitmek bilmeyen bazı şikâyetler başlamış. Bunları biz Covid geçiren hastalarımızın yüzde 10 ila 20’sinde görüyoruz.

“2,5 YIL SONRA HASTALARIN ŞİKAYETLERİ GÖRMEYE BAŞLADI”

Dünya Sağlık Örgütü de bugünlerde bu tabloya dikkat çekiyor. Çünkü zaman geçtikçe 2,5 yıldan sonra hastaların şikâyetlerini görmeye başladı. Baştan beri bunu görüyorduk ama şimdi çok daha iyi tanımaya başladık. Veriler yeterli mi, hayır. Daha çok araştırma ve bilimsel kanıt toplamak zorundayız.

REKLAM
X

Ama şimdiye kadar elde edilen kanıtlara baktığımızda bu hastaların hastalığı geçirmeye başladığı günden beri bu şikâyetleri yaşayabildikleri veya hastalık iyileştikten sonra ortaya çıktığını ya da hastalıktan sonra dalgalanabildiğini; yani ortaya çıkıyor sonra geçiyor, tekrar çıkıyor. Biz bunu Covid sonrası durum olarak isimlendiriyoruz bugün bilimsel literatürde” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.