enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5858
EURO
34,9944
ALTIN
2.438,22
BIST
10.471,32

Korona aşısı olanları rahatlatan haber. Avrupa İlaç Ajansı açıkladı

Korona aşısı olanları rahatlatan haber. Avrupa İlaç Ajansı açıkladı
11.08.2021
0
A+
A-

İsrail’de ikinci doz Pfizer/BioNTech aşısını olanlardan 62’sinde kalp kası iltihaplanması (miyokardit) oluştuğu, bu hastalardan 2’si öldüğü ve 60’ının hastaneye kaldırılıp kurtarıldığı iddia edilmişti. İddia üzerine Avrupa İlaç Ajansı (EMA) harekete geçti. İddialara ilişkin bilimsel inceleme başlatan Ajans, şu an için böyle bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

REKLAM
X

Deutsche Welle Türkçe ‘de yer alan habere göre; İsrail medyasında çıkan, mRNA aşılarının miyokardite sebep olabildiğine ilişkin haberler EMA’yı harekete geçirdi. Konu ile ilgili bilimsel inceleme başlatan Ajans, şu an için böyle bir bulguya rastlanmadığını duyurdu.

REKLAM
X

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), koronaya karşı geliştirilen BioNTech/Pfizer ve Moderna aşıları ile bağlantılı kalp kası iltihaplanması (miyokardit) vakalarını incelemeye aldı. Ajansın Amsterdam’da bulunan merkezinden yapılan açıklamada, “Şu an için elimizde, görülen vakaların aşılarla ilgisi olduğuna dair bir bulgu yok” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan açıklamada, miyokardit vakalarının korona virüs hastalarında daha fazla görüldüğü bildirildi. Konu hakkında net bir rakam vermeyen EMA, söz konusu vakaların mRNA aşısı olanları kapsadığını duyurdu. Avrupa Birliği’nde (AB) bu kapsama BioNTech/Pfizer ve Moderna aşıları giriyor.

İsrail medyasında yer alan haberlerde, aşı olan 62 kişide miyokardit tespit edildiği ve bu kişilerin çoğunluğunun 18-30 yaş arasındaki erkekler olduğu belirtilmişti. Kalp kası iltihaplanan söz konusu 62 hastadan, biri 35 yaşında bir erkek, diğeri de 22 yaşında bir kadın olmak üzere iki kişinin yaşamını yitirdiği iddia edilmişti. Ulusal aşı kampanyasında çok büyük oranda BioNTech/Pfizer aşısını kullanan İsrail’de şu ana dek halkın yarısından fazlası (yaklaşık beş milyon kişi) ikinci aşısını olmuş durumda.  

“MRNA AŞILARI İLE MİYOKARDİT ARASINDAKİ BAĞ İHTİMAL DIŞI”

Konuyu değerlendiren Münih Schwabing Kliniği hekimlerinden kardiyolog Bernhard Nagel, tıp literatüründe miyokardit denen ve çoğunlukla virüs yoluyla meydana gelen kalp kası iltihaplanmasının genellikle 50 yaş altı erkeklerde görüldüğünü ifade ederek, “mRNA aşıları ile (miyokardit vakaları) arasında bir bağ olmasını ihtimal dışı görüyorum” dedi. Doktor Nagel kalp kası iltihaplanmasının korona virüs ile bağlantısı olduğu görüşünde. “Kovid enfeksiyonu vakalarında, kalp kası ile ilgili riskleri çok daha büyük ve endişe verici buluyorum” ifadelerini kullanan Dr. Nagel, bu tür rahatsızlıkların ilaç tedavisi ile büyük oranda başarıyla tedavi edilebildiğini aktardı.

İSRAİL SAĞLIK BAKANLIĞI VE PFİZER’DEN AÇIKLAMALAR

İsrail’de söz konusu iddialar hakkında bir uzmanlar grubu tarafından hazırlanan raporun medyaya nasıl sızdırıldığı bilinmiyor. Fakat çıkan haberlerin ardından İsrail Sağlık Bakanlığı, “Aşı ile bağlantılı olarak ölüm vakalarının arttığına dair ve miyokardit vakalarında geçen yıla oranla bir artış olduğuna dair elimizde herhangi bir bulgu yok” açıklamasında bulundu.

Bakanlık, ülke çapında benzer oranda miyokard hastalığının, aşı kampanyasından önce de görüldüğünü bildirdi.

İddialara ilişkin bir açıklama da, BioNTech’in ortağı Amerikan ilaç tröstü Pfizer’den geldi. Açıklamada, aşının yan etkilerine ilişkin sürekli olarak çok titiz araştırmalar yapıldığı ve bugüne dek, “aşılanma sebebiyle, normalde görülen miyokardit oranının üstünde bir vaka sayısının gözlemlenmediği” aktarıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.