enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8051
EURO
35,1329
ALTIN
2.452,96
BIST
10.771,36

Koronavirüs korunma yolları

Koronavirüs korunma yolları
A+
A-

Korona ( corona ) virüsünden korunma yolları için bireysel alacağınız tedbirler aslında birinci öncelik arasında yer alıyor.

Korona’dan korunmak için temizlik (hijyen) şart!

İlk kural; hastalıklardan ve gribal enfeksiyonlardan kurtulmak için hijyen kurallarına titizlikle uymak gerekiyor.

İkinci kural; Sağlık Bakanlığı‘nın ve üst düzey yönetimin tebligatlarına uymak gerekiyor. Bunlar şunu gerektiriyor. Uygun olmayan karantina altında olan mekanlara gitmemek, toplu alanlarda durmamak, öksürme hapşırma olasılığına karşı mutlaka mendil kullanmak mendil yoksa dirseğinizi kapatıp içeri doğru öksürmek veya hapşırma ile korunabilir. Özellikle yaşlılar, hamileler, kanserli hastalar, kalp damar hastalığı olanların bu tip sorunları olduğunda dışarı çıkmamalarını gerekmektedir.

REKLAM
X

Bağışıklığı güçlendiren besinleri tercih etmeliyiz. Kapalı vasıtalarda bütün üst solunum yolları enfeksiyonlarının bulaşacağını düşünerek titizlikle davranılması gerekiyor.

Maske koronavirüs’ten koruyor mu?

Maske şu anda sadece kişinin kendinin karşısındaki kişiyi hastalandırmasını engellemeyi sağlıyor çünkü bir bariyer teşkil ediyor. Unutmayın koronavirüs size bulaşmış olabilir siz bunun farkında olmaya bilirsiniz ve bu durumda taşıyıcı olup bağışıklığı ve kronik hastalığı olan bir kişiye bulaştırıp yayabilirsiniz. Bu yüzden maske kullanmak faydalı olacaktır. Maske kullananlar kullandığı maskeye göre değişiklik gösterebilir kullan at şeklinde olanları 2 saatten fazla kullanılmaması gereklidir. Bu kullan at maskeleri yerlere atmayınız! Çünkü siz bunları yerlere attığınızda bu hastalığın yayılmasını hızlandırabilirsiniz.

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

REKLAM
X

Bağışıklığı güçlendirmek çok önemli. Mutlaka hekimlerle görüşmek gerekiyor. Kişi kendi kendine asla ve asla gıda takviyesi ilaçları kullanmamalı. Üzerinde probiyotik tanımlaması yazan ancak içeriği belirsiz ilaç veya ilaç benzeri gıdalara yönelmemeli.

En doğru beslenme şekli iyi bakteriler içeren sebzeleri ve meyveleri tüketmektir. Soğan, sarımsak ve mutlaka yoğurt. Doyuran ama beslemeyen paketli gıdalarla beslenmek sağlık sistemini korumaz.
Hamilelerin çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü hamilelik sürecinde herhangi bir enfeksiyon, çocuğun
mikrobiyotasını, gelişme ürecini etkisi altına alacaktır. Ve böylece doğum anomalileri ortaya çıkabilir. Dolayısı ile annenin hekim kontrolünün dışına çıkmaması gerektiğini vurgulamak gerekir. Hiç bir yiyecek içecek kimseyi korumaz. Doğru ya da yanlış, ileri geri konuşmaların bilimle alakası yok. Kelle paça kendi başına vücudu korumaz, ama bağışıklığı korumada yardımcı besinlerdendir. Bu yüzden sizlere öneriyoruz.

Koronavirüs için doğru bilenen yanlışlar

  • Koronavirüs havada 3 saat asılı kalır ve bu yolla bulaşır. (Açık alanda) (YANLIŞ)
  • Koronavirüs hasta bir kişinin öksürük, hapşırık ya da konuşmasıyla damlacık yoluyla saçılır ama havada kalmaz düşer. (DOĞRU)
  • Virüs düştüğü yerde, cansız yüzeylerde bir süre yaşayabilir. (DOĞRU)
  • Dokunduğumuz yerde virüs varsa elimizin ağız, burun ve göze temas etmesi yoluyla virüsü kapabiliriz. (DOĞRU)
  • Bu nedenle el temizliği virüsten korunmanın en etkili yoludur.

Koronavirüs’ten korunmak için kişinin kendi evinde kalması dışarı çıkmaması virüsün yayılmaması ve bulaşmaması için çok çok önemlidir. EVDE HAYAT VAR! EVDE KAL!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.