enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46

Koronovirüs Havada 3 saat, plastikte 3 gün kalıyor

Koronovirüs Havada 3 saat, plastikte 3 gün kalıyor
20.03.2020
1
A+
A-

Yeni tip koronovirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken bilimsel çalışmalar devam ediyor. ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü adına yapılan bir araştırmada ilginç bilgiler geldi.

Koronovirüsün çeşitli yüzeylerde canlı kalma süresi hesaplandı. Bazı kişiler hala bu virüs için önlem almadan hareket ediyorsa mutlaka bu haberi paylaşmanızı tavsiye ediyorum.

SARSLA KIYASLANDI

REKLAM
X

> Geçen hafta internette paylaşılan araştırmanın ayrıntıları tıp dergisi New England Journal of Medicine’da yayımlandı. Araştırmada yeni virüsün dayanıklılık süreleri, 2002’deki SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) salgınına yol açan SARS-CoV-1 virüsünün canlı kalma süreleriyle kıyaslandı.

BİR HAFTAYA UZAYABİLİR

> Raporu yazan uzmanlar, “Test edilen koşullarda SARS-CoV-2 (koronovirüs) ile SARS-CoV-1’in canlı kalma süreleri benzerlik gösteriyor.” dedi. Koronovirüsler, hayvanlarda yaygın olan bir virüs grubu. Bu virüsler nadiren hayvanlardan insanlara geçebiliyor. Uzmanlara göre virüsün yüzeylerde canlı kalma süresi birkaç saatten bir haftayı aşkın bir süreye kadar değişiyor.

REKLAM
X

DEZENFEKTE EDİLMEYEN YÜZEYLERDE

REKLAM
X

> Geçen ay The Journal of Hospital Infection’da yayımlanan bir araştırmada, SARS gibi insanlara bulaşan koronovirüslerin, dezenfekte edilmeyen metal, cam ve plastik gibi yüzeylerde 9 güne kadar canlı kalabileceği belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın hastalıklar uzmanı Dr. Maria Van Kerkhove yeni tip koronvirüsün yüzeylerde ve havada ne kadar canlı kalabildiğine ilişkin araştırmaların devam ettiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.