enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,4959
EURO
34,9190
ALTIN
2.409,46
BIST
10.391,89

Kozu Ortaya Çıktı

Kozu Ortaya Çıktı
02.09.2022
3
A+
A-

Erdoğan’ın Bahçeli’ye karşı kozu ortaya çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye karşı koz olarak kullandığı iddia edilen….

REKLAM
X

Erdoğan’ın Bahçeli’ye karşı kozu ortaya çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye karşı koz olarak kullandığı iddia edilen seçim barajı tartışmaları MHP’nin gündemini rahatsız etmeye devam ediyor. Son anketlerde MHP’nin seçim barajının altında kalmaya devam ettiği görülüyor.ASAL Araştırma şirketinin açıkladığı son anket Ankara kulislerinin gündemine düştü.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce yaptığı açıklamada seçim barajını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye karşı koz olarak kullandığını dile getirmişti.
Yapılan son anketlerde MHP’nin baraj altın kalmaya devam ettiği görülüyor.
Şöyle ki; 28 il üzerinde 7-10 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılan ve 1502 kişi ile yapılan araştırmada vatandaşlara “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu.

REKLAM
X


Kararsızlar dağıtıldıktan sonra oy yüzdeleri şöyle sıralandı:
AKP: %32.9
CHP: %26.4
İYİ Parti: %12.0
HDP: %10.5
MHP: %8.1
DEVA: %2.5
SP: %1.4
Gelecek: %1.3
Memleket: %1.1
TDP: %1.0
Y. Refah: %0.9
Diğer: %1.9

REKLAM
X


ERDOĞAN’IN KOZU
Ankete göre MHP baraj altında görünürken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu durumu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye karşı koz olarak kullandığını iddia etmişti.
Son anket sonuçlarına göre bu kozun güncelliğini koruduğu görülüyor. AKP ve MHP’nin seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi üzere görüşmeler yürüttüğü bilinirken, aylar bu konuda iki partiden de bir açıklama yapılmaması dikkat çekiyor.


Erdoğan 2021 yılı Ekim ayından yaptığı açıklamada ”Burada özellikle yüzde 5, yüzde 7 meselesi gündemdeydi. Bu konuda Devlet Bey, benim yüzde 7 teklifimi kendileri de aynen kabul ettiler. ‘Bu noktada siz nasıl uygun görüyorsanız bizim için o kabuldür’ dediler. Dolayısıyla bu yüzde 7 meselesinin kanunda bu şekilde olmasını bizler de arkadaşlarımıza söyleyeceğiz. Onun üzerinden hareket edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.
Halihazırda yüzde 10 olan seçim barajının son anket sonuçlarına göre altında kalan MHP’de sessiz bekleyiş sürüyor..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.