enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,6065
EURO
35,0246
ALTIN
2.433,61
BIST
10.471,32

Laktoz intoleransı nedir?

Laktoz intoleransı nedir?
09.02.2020
22
A+
A-

Süt ve süt ürünleri yaşam boyu hem çocuklar hem de yetişkinler için yeterli ve dengeli beslenmede vazgeçilmemesi gereken en önemli besin grubu.

REKLAM
X

Ancak bazı kişilerde bu besin grubu ürünleri tüketildiğinde bir takım problemler de ortaya çıkabiliyor. Laktoz her çeşit sütte (anne, koyun, keçi, inek) doğal olarak bulunan bir karbonhidrattır. Laktoz intoleransı süt ve süt ürünlerinin tüketiminden sonra sindirim sırasında kusma, ağrı, kramp, ishal gibi sorunların yaşanması olarak tanımlanan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

REKLAM
X

Bu enzimin yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan laktoz intoleransının Türkiye’de görülme sıklığı ise yüzde 60 ile yüzde 80 arasındadır. Dünya nüfusunun ise yaklaşık yüzde 70’i yaşa bağlı olarak süt şekeri olarak bilinen laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz enzimini yeterli düzeyde vücutlarında üretemiyor. 

REKLAM
X

Laktozsuz veya laktozu azaltılmış sütün besin değeri tamdır

Gıda endüstrisinin laktozu parçalayan laktaz enzimini sütün içerisine koyarak ürettiği sütler ve bu sütlerden yapılmış ürünler sütün besleyici değerinden mahrum kalmadan kullanılabilecek en iyi alternatilerdir. Laktozsuz süt, laktoz dışında sütteki tüm besin öğelerine ve raf ömrüne sahiptir. Sadece tadı glukozdan dolayı normal sütlere göre biraz daha tatlıdır.

Sütün diyetten çıkarılması ile ortaya çıkan riskler

Sütün tam kaliteli proteini, kalsiyum minerali, D vitamini, B2 vitamininin zengin kaynağı olması nedeniyle, bu eksikliklerin başka gıdalar ile giderilmesi zordur. Laktoz intoleransı olan kişilerin süt ve süt ürünlerini tüketmekten kaçınmaları ve bu gıda grubuna beslenmelerinde yer vermemeleri nedeniyle, düşük kemik yoğunluğu ile osteoporoz riskinin arttığı belirtiliyor.

Laktozsuz süt veya laktozu azaltılmış süt tüketmenin avantajları

Sütün kısıtlanmasını gerektiren laktoz intoleransında, laktozu azaltılmış veya laktozsuz sütler en iyi alternatif gıda kaynaklarıdır. Yeterli ve dengeli bir beslenme modelinde günde 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketilmesi öneriliyor. 1 porsiyonu, 1 su bardağı süt veya 1 su bardağı yoğurt veya 45-60 gram peynir olarak gösterebiliriz. Bu durumda, süttenvazgeçmek istemeyen laktoz intoleransı olan kişiler için laktozsuz süt ideal bir gıdadır.

Kefir en faydalı içecek! Faydaları nelerdir? Yazımızı okudunuz mu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.