Limon Kabuğu
Limon ve limon kabuğu hakkında bilinmeyenler.

Limon başta C vitamini olmak üzere sağlık açısından son derece faydalı bileşenler içeren limonun genelde suyunu sıkıp kabuklarını atıyoruz. Fakat yanlış bir iş yapıyoruz. Çayınıza ya da rende yaparak salata ve kurabiyelerinize katabileceğiniz limon kabuğunda saklı 6 fayda var işte detaylar.

1 Diş etlerini güçlendiriyor: Limon kabuğu, C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir tür kanamalı diş eti rahatsızlığı olarak bilinen skorbüt hastalığının oluşumunu engelliyor. Limonda ve kabuğunda bulunan C vitamini sayesinde skorbüt oluşmuyor.

2 Karaciğerde yağlanmayı azaltıyor: Limon kabuğu, içerdiği pektin, esansiyel yağlar ve PMF (polymethoxylated flavones) sayesinde total kolesterol seviyesini, trigliserit düzeylerini, karaciğer yağlarını azaltıyor.

3 Bağırsakları koruyor: Limon kabuğunda mevcut olan diyet lifi, bağırsak fonksiyonlarını ve bağırsak sağlığını koruyor. Ayrıca limon kabuğunun içerdiği pektin, kabızlığın önlenmesine de fayda sağlıyor.

4 Hücre hasarını önlüyor: Içerisindeki yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde hücrelerde ha-sar oluşturan serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. Ayrıca limon kabuğu, antioksidan özellik gösteren yüksek C vitamini kapasitesi sayesinde DNA hasarını önlüyor.

5 Kanser riskini azaltıyor: Limon kabuğu, içerisindeki limonen ve salvestrol Q10 sayesinde kanserli hücrelerle savaşmaya yardım ediyor. Avustralya’da yapılan bir çalışma ağız, boğaz ve mide kanseri riskini yüzde 40-50 oranında azalttığını ortaya koyuyor.

6 Damar sağlığını koruyor: Limon, kabuğunda bulunan flavonoidlerden olan hesperidin ve naringin sayesinde damar yapısını koruyor ve pıhtılaşma riskini azaltıyor. Ayrıca yüksek C vitamini sayesinde koroner arter hastalığını da azaltıyor

Bunları biliyor muydunuz? Ne düşündüğünüzü bizimle paylaşmak için yorum yazmayı unutmayız.”

İlgilini çekebilir  Bamya Tohumunun 9 Faydası, Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz