Deniz Baykal Maalesef Kaybetti
Son zamanlarda adı sıkça gündeme gelen eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal,.
Son zamanlarda adı sıkça gündeme gelen eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’e konuştu. Çarpıcı açıklamalarda tespit edilen Baykal, “Yüz sene önce tüm dünyayı karşımıza alarak kurduk bu devleti. Devletimizi maalesef kaybettik. Onu tekrardan inşa etmemiz lazım” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Sertaç Eş’in “Baykal: Devletimizi kaybettik” başlıklı yazısının alakalı kısmı şöyle: Hakkında tekrardan gündeme getirilen iddiaları sormak için eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştüğümüzde politikaya dair değerlendirmelerini de merak ettik ve sorduk.

Kamuoyu yönünden mühim bulunduğunu değerlendirdiğimiz konulardaki tespitlerini aktaracağız. Bir Antalyalı olarak İtalya’nın Avrupa şampiyonluğuna sevindiğini konuştu ve ekledi: Akdeniz’in adı “Mare Nostrum”dur. Yani Bizim Deniz. Bu yüzden İtalya’yı kutluyorum.

REKLAM
X

Mevcut siyasal hale dair sansasyonel değerlendirme yaptı: Yüz sene önce tüm dünyayı karşımıza alarak kurduk bu devleti. Devletimizi maalesef kaybettik. Onu tekrardan inşa etmemiz lazım. Sonra endişelerini dile getirdi ve uyarılarını sıraladı. Baykal’a göre birinci endişe noktası kayıp silahlar. İddiaların doğru olma ihtimalini ve sivil yurttaşlara yansımış olma ihtimalini korkutucu buluyor.

Diğer endişe duyduğu noktayı ise Afganistan olarak açıklıyor. “Kâbil’in savunulması konusu bir tehdit. Çok ciddi bir yankısı olabilir. Suriye’den daha büyük bir hata olabilir. NATO bu kadar güçlü, o oradan çıkarken biz çok belalı bir mesuliyet üstleneceğiz. Evlatlarımızı ateşe atacağız. Türkiye’ye yönelik bir göç tırmanışı olabilir. Ülkenin demokrasi kısmı yönünden çok vahim bir hata olacak” diyor.

Bir noktada daha uyarısı var Baykal’ın… Hükümetin OHAL uygulamalarını sürdürmek için çıkarmak istediği torba yasa. Yasa, seçim dönemini de kapsayacak şekilde çıkarılıyor. Baykal düzenlemelerin, “yürütmeye verilebilecek tesirler nedeniyle seçime de tesir edebileceğini” düşünüyor.

İlgilini çekebilir  Ayçiçek Yağı Kampanyası Başladı! Herkese 5LT Yağ 70.95 TL

Baykal’a Millet İttifakı’nın çabalarını nasıl değerlendirdiğini sorduk. Gayet olumlu buluyor. “Çok yerinde bir girişim. Türkiye’nin tam gereksinimi doğrultusunda, ufak parti perspektifinin ötesinde bir dayanışma meydana çıktı. Yalnız yeni gözdağlarına karşı da donatılması lazım” diye ekliyor.

Baykal, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, partinin eski genel başkanlarına yönelik iddialara gösterdiği reaksiyondan de memnun. “Genel Başkan’ın gösterdiği reaksiyon çok değerlidir. Ben şahsına teşekkür ediyorum” yorumunu yapıyor. Baykal’ın tespitleri bu tür. Fakat kayıp silahlar konusu, sokakta da bir tedirginlik yaratmış durumda.

Karşılaştığımız birtakım tanıdıklar, “tekrardan bir çatışma ortamının yaratılmak istendiği konusunda” tedirginliklerini aktardı. Bu mevzuya sorumlular net bir şekilde açıklık getirmeli. Kayıp bulunduğu iddia edilen silahların adedi çok fazla…

Ş-YTAN ÇIKARMA’ ARAYIŞI

İktidar partisinde bundan sonra iyiden iyiye seçmen kayıpları hissedilmeye başlanmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her toplantıda, her partiliye, “çalışın” talimatı veriyor. Diğer taraftan aynı tedirginliği yaşam sürdüren gazeteciler, Millet İttifakı içerisinde, olmadı CHP içerisinde bir ayrılık arıyor, istiyor ve yazıyorlar. Her siyasetçinin hedefinin olması kadar natural bir şey yoktur. CHP’li siyasetçilerin de bu tür planlamaları kesinlikle olmalı, vardır. Bunun bir kısmına ya da tamamına dair gözlem verip vermeme ya da zamanlamasını ayarlamak da kendi planlarıyla alakalı.

Bizim ilgi çekmek istediğimiz nokta ise şu: İktidar bloku, acilen CHP içerisinden bir “şeytan” çıkarmak ve bunun üzerinden muhalefeti zayıflatmak istiyor. Şunu biliyoruz: Muhalefet liderleri bu girişimleri görüyor, sık sık görüşerek değerlendirme yapıyorlar. Artık sıkı durma zamanı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz