enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,4975
EURO
34,8947
ALTIN
2.411,68
BIST
10.391,89

Mahkemeden Erdoğan’ın diploması hakkında karar verildi

Mahkemeden Erdoğan’ın diploması hakkında karar verildi
08.09.2022
2
A+
A-

Ankara 14. İdare Mahkemesi, Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasıyla alakalı davayı reddetti. Av. Doğan Zafer Çıngı kararı istinafa taşıdıklarını açıkladı.

Ankara 14. İdare Mahkemesi, Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasıyla alakalı davayı reddetti.

REKLAM
X

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), AKP’li Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite ve lise diplomalarında belirsizlik olduğunu iddia ederek Marmara Üniversitesi’ne müracaat yaparak üniversitede bulunması gereken diplomaların, üniversite sicil dosyasının ve transkript belgesinin, aslında bulunup bulunmadığını sormuştu, varsa bir örneğinin paylaşılmasını talep etmişti.Marmara Üniversitesi, HKP’nin müracaatını “şahsi veri olduğu” gerekçesiyle reddetmişti. HKP avukatları daha sonra üst müracaat yolu olarak Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na müracaat yapmış, “şahsi veri olduğu” gerekçesi ve oy birliği ile reddedilmişti.

14. İDARE MAHKEMESİ: HKP’NİN DAVA AÇMA EHLİYETİ YOKTUR
Bunun üstüne HKP avukatları, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun kararının iptali amacıyla Ankara 14. İdare Mahkemesine iptal davası açtı. Cumhuriyet’in haberine göre 14. İdare Mahkemesi de “her idari işleme karşı herkes doğrulusunda iptal davası açılmasının idari işlemlerde istikrarsızlığa namacıyla olmaması ve dava hususu işlemle davacı siyasi parti arasında güncel, şahsi ve yasal bir menfaat temasının bulunmaması” gerekçesiyle “ehliyet yönünden” davayı reddetti.

REKLAM
X

İDARE MAHKEMESİ’NİN KARARI İSTİNAFA TAŞINDI!
HKP avukatları bugün Ankara 14. İdare Mahkemesi’nin bu kararını Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesine verdiği dilekçede, talep edilen bulguların kamu yararını ve kamu düzenini ilgilendirdiği belirtildi. Dilekçede, “Cumhurdiğernlığı gibi bir makamda tespit edilen bireyin bu makama gelme koşulları yoksa bunun araştırılmasını isteme ve dava açmada bütün özel tüzel kişiliklerin çıkarı bundan dolayı doğrultu olma ehliyeti vardır” denildi.

Dilekçe’nin devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Artık Partili bir Cumhurdiğernı söz hususudur. Bu amaçla Partili bir Cumhurdiğernının diplomasını diğer bir Partinin sorması ve kamuoyu ile paylaşmasını istemesi gayet hukukidir”

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Konuya dair açıklama yapan HKP avukatı Doğan Zafer Çıngı, şunları söyledi:

“Halkın Kurtuluş Partisi olarak Tayyip Erdoğan’ın diploma sorununin peşini bırakmıyoruz. Bizce Tayyip Erdoğan’ın diploma sorunu şahsi veri değildir. Bütün halkımızla paylaşılması gereken genel bir bilgidir. Bir ülkenin Cumhurdiğernı’nın diplomasının olup olmadığı yalnızca o bireyi ya da o bireyin okuduğu iddia edilen okulları değil, herkesi ilgilendirmektedir. Partimiz yıllardır bu diploma sorunu amacıyla mücadele sağlıyor ve mücadelesini de sürdürecektir. Ne olursa olsun. Hangi şartlar önümüze gelirse gelsin bu mücadelesinden vazgeçmeyecektir. HKP olarak yaptığımız istinaf müracaatının sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.