enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5131
EURO
34,6062
ALTIN
2.492,68
BIST
9.548,09

Milyonlarca kişiye büyük zam

Milyonlarca kişiye büyük zam
17.10.2022
1
A+
A-

Son dakika haberi…Emekli zammı ve memur zammı amacıyla belirleyici olacak bilgiler gelmeye devam ediyor. Ocak Ayı 2023 emekli ve memur maaşları amacıyla ipuçları güçlenirken, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hükümet gelirleri artıracak ve maaşlara ek zam olarak yansıyacak sosyal refah düzenlemeleri için çalışmaları gerçekleştiriyor.

İşte Ocak Ayı zammı amacıyla hesaplanan rakamlarla birlikte enflasyon farkı ve ek zam dahil meslek meslek yeni zamlı maaş tabloları…

REKLAM
X

Son dakika haberleri…En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Memur maaşları ne kadar zam alacak? Emekli ve memur maaşları Ocak Ayı 2022’de oluşturulan ödemelere ek zam olarak yansıyan sosyal refah planlamaleri arttı. Ocak Ayı 2023 devresi amacıyla de enflasyon farkı üstünde refah payı artışları amacıyla de çalışmalar yapılıyor.

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ ZAMMI NASIL ŞEKİLLENDİ?

REKLAM
X

Temmuz ayında emekli zammı yüzde 42,35 oranında belirlenirken, en düşük SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı yüzde 40 artışla 2.500 TL’den 3.500 TL’ye yükseldi. Bu planlama ile 2 milyona yakın emeklinin maaşı 3.500 TL’ye yükseltilmiş oldu.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ GEÇTİĞİMİZ OCAK AYI DÖNEMİNDE EK ZAM ALDI

Memur ve memur emeklisi Ocak Ayı 2022 devresinde toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı dışında yüzde yüzde 2,5’luk ek zam aldı. Böylece memurun kümülatif Ocak Ayı zammı yüzde 30,95 olarak gerçekleşti.

TEMMUZ ZAMMI İLE KÜMÜLATİF ZAM ORANI YÜZDE 85’İ AŞTI

Bunun birlikteinde Temmuz zammı ile birlikte memur maaşları yüzde 41,69 oranında tekrar arttı. 2022 senesinde memurlar senelik enflasyon rakamlarının çok üstünde kümülatif olarak yüzde 85’i geride bıraktığımız zam almış oldu.

SOSYAL REFAH DÜZENLEMESİ MECLİS’TEN GEÇTİ

Memur ve memur emeklisi amacıyla ek zam ve SSK-Bağ-Kur emeklisinin taban maaşının yükseltilmesini sahibi olan torba yasa öneriyi sene başında Meclis’ten geçerek Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe girdi.

EK ZAMLARIN ÖNÜ AÇILDI

Böylece sosyal refah artışları adı altında ek zamların enflasyon farkıyla maaşlara eklenebilmesinin önü açıldı.

Öte yandan Temmuz 2022’de eşinden kaynaklı maaş alan SSK ve Bağ-Kur’lular yüzde 42,35, Emekli Sandığı’ndakiler ise yüzde 41,69 zam aldı. Bununla birlikte ölen sigortalıdan kaynaklı dul ya da yetim aylığı alanlar, bu uygulamadan payları oranında yararlandı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.