enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,6065
EURO
35,0246
ALTIN
2.433,61
BIST
10.471,32

mRNA Covid-19 Aşısı Güvenli Mi? Günümüze Kadar Yapılan En Büyük Araştırma

mRNA Covid-19 Aşısı Güvenli Mi? Günümüze Kadar Yapılan En Büyük Araştırma
31.08.2021
3
A+
A-

Covid-19 virüsüne yönelik üretilen mRNA aşısının güvenilirlik durumu büyük bir tartışma konusu oldu. Bu konu üzerine akademik anlamda birçok çalışma da gerçekleştirildi.

REKLAM
X

Bunlardan biri de The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma. Burada 884 bin aşılı ve 884 bin aşısız kişinin karşılaştırıldı.

Böylece aşının güvenli olduğu ortaya kondu. Gerçekleştirilen akademik çalışmanın, günümüze kadar gerçekleştirilen en büyük araştırma olduğu da dile getirildi.

Günümüzde birçok kişi mRNA Covid-19 aşısının ne kadar güvenilir olduğunu tartışmakta. Bu hâlâ devam etmekle beraber The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma, asıl gerçeği ortaya çıkardı.

REKLAM
X

Çalışmada 884 bin aşılı ve aşısız kişi üzerinde yapılan çalışmada; ciddi bir yan etkinin bulunmadı, güvenli olduğu ortaya kondu.

REKLAM
X

Söz konusu çalışmanın bu konuda yapılmış en büyük araştırma olduğu dile getirildi. Ayrıca aşının pıhtılaşma yapmadığı da dile getirildi. Aşının güvenilir bir yapıya sahip olduğu da belirtildi.

mRNA Güvenilir Bir Yapıya Sahip

Üsküdar Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olan Doçent Doktor Kaan Yılancıoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda aşının güvenilir olduğunu dile getirdi. Çalışma 884 bin aşılı ve 884 bin aşısız şahıs üzerinde karşılaştırma yaparak, Biontech mRNA aşısının yan etkileri incelendi.

Şimdiye kadar yapılan en büyük çalışma olduğu dile getirilirken, her zaman söylendiği üzere güvenilir olduğu belirtildi. Aşının güvenli olup olmadığı konusunda bilimsel olmayan görüşlerin yerine bilime güvenerek hareket edilmesini de paylaşımına ekledi.

Her gün çok sayıda analizin yayınlandığı, küçük bir tereddüt olması durumunda bir kişiye dahi aşının uygulanmayacağını bilmenin gerektiğini de belirtti. Komplo teorileri ile akılları bulandırmaksızın, bilime güvenmenin akıllıca olduğunu dile getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.