Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Enerjide çok daha değişik alanlar açılacak” diyerek sinyallerini verilen alanlardan birinin de geleceğin
ERDOĞAN’IN MÜJDESİ BELLİ OLDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Enerjide çok daha değişik alanlar açılacak” diyerek sinyallerini verilen alanlardan birinin de geleceğin enerji kaynağı toryum bulunduğu öğrenildi.

30 Kasım 2007’de Isparta’da halen neden düştüğü tam olarak aydınlatılamayan uçakta Türkiye’nin en değerli toryum beyinleri hayatını kaybederken, onların izinden yürüyen genç Türk mühendisler toryumu enerjiye çevirecek projeler için butona bastı.

Yeni kuşak nükleer santrallerin en temiz yakıtı olarak tariflenen toryumun Sinop ve Trakya’da yapılması plan edilen nükleer santralde kullanılması hedefleniyor.

REZERVLERİN YARISI TÜRKİYE’DE

REKLAM
X

Türkiye’nin rezerv bakımından dünyada ikinci sırada bulunduğu toryum, yeşil nükleer enerji kaynağı olarak gösteriliyor. Dünya toryum rezervi toplam bir milyon 780 bin ton olurken Türkiye’de ise aşağı yukarı 790 bin ton rezerv mevcut.

Isparta’da 30 Kasım 2007’de ortaya gelen uçak kazasında hayatını kaybeden mühendis ekibinin başında yer alan Prof. Dr. Engin Arık, toryum rezervinin enerji üretimi açısından, 120 trilyon dolarlık petrole eşit bulunduğunu söylemişti.

İlgilini çekebilir  Vitamin ve Mineral listesi nelerdir? Faydaları nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz