enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8049
EURO
35,1580
ALTIN
2.451,32
BIST
10.771,36

Muzun faydaları nelerdir? Muz kabuğunun bilinmeyenleri

Muzun faydaları nelerdir? Muz kabuğunun bilinmeyenleri
24.10.2019
13
A+
A-

Muzun faydalarını saymakla bitmez. Enerji veren, tok tutan, özelliği ile bilinen muz insan sağlığına oldukça fazladır. Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan muzun faydalarını detaylı şekilde sizlere aktarıyoruz.

Doğada bulunan en besleyici besin olan muzun içeriğinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Yalnız sindirimi yavaş olanların muz tüketmesi pek tavsiye edilmez. Çünkü muz içerdiği bazı maddeler sebebiyle kabızlığa sebep olabilir. Muz B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot gibi mineralleri de bol miktarda içeriğinde bulunduruyor.

REKLAM
X

Muzun faydaları nelerdir?

DEPRESYON

Depresyondaki birçok insan üzerinde yapılan araştırmada muz yiyen insanlar sonucunda kendilerini çok daha iyi hissediyor. Bunun nedeni ise mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasını sağlayan ve bir tür protein içermesi. Ayrıca kadınların regl öncesi dönemindeki gerginliğini azaltmaya yardımcı oluyor. Kandaki glukoz seviyesini düzenleyen B6 vitaminini içeren muz ruh halini de etkiliyor.

KANSIZLIK

Kansızlık özellikle de kadınlarda en sık görülen sorunlardan biridir. Muzda bulunan demir kansızlığı azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca düşük tuz oranına rağmen yüksek potasyuma sahip olması kan basıncını dengeliyor yani yüksek tansiyonu olanlara da öneriliyor.

BEYİN GÜCÜ

İngiltere’de bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre kahvaltıda ve ara öğünlerde muz yiyen çocukların zihinsel aktivitelerinin güçlendiği görüldü. Araştırmalar potasyum içerikli meyvelerin öğrenmeyi desteklediğini ortaya koyuyor.

KABIZLIK

Muz yüksek oranda lif içerdiği için kabızlık problemini gidermeye de yardımcı oluyor.

MİDE YANMASI
REKLAM
X

Muz doğal bir anti asittir. Eğer reflünüz, midede yanmanız varsa rahatlamak için muzu da deneyebilirsiniz.

SABAH MAHMURLUĞU

Modern zaman insanları olarak sabah sağlıklı, dinç bir şekilde uyanmayı neredeyse unuttuk. Eğer iyi bir sabah kahvaltısı yapmadıysanız ara öğün olarak muz tüketebilirsiniz. Bu kan şekerinin çok fazla düşmesini önler.

SİVRİSİNEK ISIRIĞI

Akdeniz ülkesi insanları olarak sık sık karşılaştığımız sivrisinek ısırığına muz sürerseniz kaşıntıyı alacaktır.

SİNİRLER
REKLAM
X

Muz içerisinde sinir sisteminin en çok ihtiyacı olan B Vitaminlerinden bolca bulunuyor. Avusturya’da Psikoloji Enstitüsü’nün yaptığı çalışmaya göre işyerindeki strese karşı koyabilmek için insanlar kendilerini çikolata ve cipse veriyor. Obez insanların büyük bir çoğunluğunun yoğun iş stresi altında olduğu ortaya çıktı. Ancak muz yiyerek kan şekerinizi düzenlerseniz panik ve sinir anında abur cubura sarılmaktan kurtulabilirsiniz.

BÖBREKLER İÇİN FAYDALIDIR

Potasyum açısından oldukça zengin olduğundan böbrekler için çok faydalıdır.

KALSİYUM İÇERİR

Muz kalsiyum içerdiğinden kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Muz

Gıda Kürleri

MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI BİLİNMEYENLERİ

  • Muz güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olduğundan makyaj temizlemede kabuğunu kullanılabilir.
  • Muz kabuğunu tüm vücudunuza sürerek hem ter kokusunu önlemiş olursunuz hem de vücuttaki yağ oranını dengelersiniz.
  • Şiddetli baş ağrısı gibi durumlarda bir muz kabuğunu bir saate yakın alnınıza koyarak kısa sürede ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.
  • Cilt yanıkları esnasında muz kabuğunu vücudunuza sürdüğünüzde bu durumun şiddetini azaltmada yardımcı olur.
  • Antibakteriyel etkisi sayesinde diş fırçası niyetine dişlerinize sürebilir. Buradaki enfeksiyonlu hücreleri azaltmanın yanı sıra dişlerin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz.

MUZ NE ZAMAN TÜKETİLMELİDİR?

Ortalama boyuttaki 1 adet muzda 110 kalori vardır. Muzun ideal olgunluğu kişiden kişiye değişir. Her olgunluk döneminde besleyici özellikleri farklıdır. Muz olgunlaştıkça tatlılaşır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre muzun üzerinde lekeler oluşmaya başladığında kötü huylu hücrelerle savaşabilen bir madde üretmeye başlar. Olgunlaşmış muz, yeşil muza göre kanserle daha fazla savaşmaktadır. Bağışıklık sistemini daha çok güçlendirir. Ayrıca muz soyulduğu an tüketilmelidir. Aksi takdirde çok çabuk bozulur.

Afiyetler olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.