Ölünün ayakkabısı neden kapıya koyulur? Nihat Hatipoğlu bilinmeyeni cevapladı. Öldükten sonra ise İslam inancına göre ahiret yaşamı başlıyor. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ölen kişinin eşyalarını ne yapmamız konusunu açıkladı

Bir yakınımız öldüğünde eşyaları dağıtılır. Ayakkabıları kapıya konur. Bu durumun yapılmasının dinimizde yeri var mı? yapılması şart mı? Ölülerin kıyafetleri ne yapılır dağıtılır mı sorusuna Nihat Hatipoğlu yanıt verdi. Yıllardır yapılan bu geleneğin dinimizdeki yerini Nihat Hatipoğlu açıkladı. Merak edilen konunun cevabı ise çok şaşırttı.

Her uyguladığı adet doğru mu? cenaze evlerinde yapılması zorunlu olan bu durum hakkında ki gerçekleri Nihat Hatipoğlu aydınlattı.
Hatipoğlu, ölünün kıyafetleri dağıtılır diye bir talimat yok.

REKLAM
X

Ama ölünün kıyafetleri faydalanılsın diye dağıtılır. Mesela adamın 10 tane gömleği var, 20 tane pantolonu var, 3 tane paltosu var diyelim. Evde çürüyeceğine biri giysin, onun için dağıtılır. Yoksa yani ölünün kıyafeti evde olunca ölünün ruhu oraya gelmez.

Yok öyle bir şey. Hani ayakkabıyı koyuyorlar ya dışarıya bir de ters koyuyorlar, yani dışarıya doğru. Ölü içeriye gelmesin diye. Gelmez zaten. Onun için ölünün ayakkabısıyla eşyasıyla hiç ilginiz olmaz. Yani ölüyle ilgisi olmaz.

Bilakis eğer ayakkabısı terliği çorabı yani elbiseleri yararlanılacak türdense lütfen onları veriniz, dağıtınız. İnsanlar yararlansınlar ona dua etsinler. Ama hatıra olarak babanıza annenize ait bir eşya eve koyarsınız. Onu hani görünce hatırlarsınız. Bir hatıradır o, olabilir. Sakıncası yok onun. Fakat dediğim gibi çoğunu almanın bir anlamı yok şeklinde açıkladı.

İlgilini çekebilir  DAMADINA A’ŞIK OLDU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz