Pankreas organımız sindirim sistemi bölgesinde ve genel olarak sindirimde görev alan bir organımızdır. Özellikle kan şekerinin vücuttaki dengesini sağlayan görevi ile çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda yağ ve proteinlerin sindirilmesinde görevlidir ve bazı gerekli enzimleri salgılar. Şimdi yazımızda pankreas kanseri belirtileri sebepleri ve bazı çözüm önerilerine göz atacağız.

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Pankreas bölümündeki hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması kanser olarak nitelendirilir. Aynı zamanda burada gelişmeye başlayan kanser hücreleri kan yoluyla vücudun bütün bölgelerine yayılabilir. Belirtilerine gelecek olursak; diğer kanserlere göre çok daha sindi bir kanser türüdür ve erken belirtileri daha azdır. Ani zayıflama, karın ağrıları, karında şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, birden bire ortaya çıkan diyabet yani şeker hastalığı gibi belirtileri mevcuttur.

Aynı zamanda özellikle ilerleyen yaşlarda görülen sarılık hastalığı da çok önemli bir belirti olabilir. Genel olarak ani çıkan bir sindirim, beslenme ile alakalı sorunlar için şüphe edilebilir.

Pankreas Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Pankreas kanseri en önemli 2 sebebi aşırı kilo ve sigaradır. Pankreas kanseri olan kişilerde yapılan araştırmalarda %30 u sigara içtiği gözlenmiştir. Aynı zamanda da yüksek oranda kilolu kişilerde olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalıktır ve genetik olarak ailede biri varsa şüphe edilebilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nedir?

Genel olarak hastalığının ilerleme düzeyine göre işlem yapılması gerekir. Bu yüzden erken tanı çok önemlidir. Kemoterapi gibi durumlar ile kontrol edilebilir. Ancak ilerleyen durumlarda cerrahi müdahale şart hale gelebilir.

Doğal tedavi yöntemi olarak da bol antioksidan içerikli gıdalar tüketilmesi tüm kanserlerde etkili olduğu gibi pankreas kanseri için de önemlidir. Bol yeşil sebzeli gıdaların tüketilmesini öneriyoruz. Yukarıdaki belirtileri gördüğünüz taktirde mutlaka doktora danışmayı ihmal etmeyin.

İlgilini çekebilir  Şasırtıcı Ama adınızda A harfi varsa...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz