Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Hüseyin’in 2003 yılında yakalandığı sığınakta söylediği son sözler ortaya çıktı. Buna göre Saddam Hüseyin’in kendisine silah doğrultan askerlere “Ateş etmeyin, beni tanımadınız mı? Ben Irak’ın başkanı Saddam Hüseyin’im” dediği belirtildi. Ancak ABD askerleri bu sözlere “Başkan Bush saygılarını iletiyor” diye karşılık verdi.

Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in yakalanması hakkındaki detaylar yıllar sonra bile duyanları büyük şaşkınlığa uğratıyor. Saddam Hüseyin, 9 Nisan 2003 tarihinde ABD güçlerinin Bağdat’a girmesiyle 24 yıllık iktidarını da kaybetti. Bu günden sonra ABD’nin kendisine yaşam şansı tanımayacağını bilen Saddam, bir anda sırra kadem bastı.

REKLAM

13 ARALIK 2003’TE YAKALANDI

Bağdat’ın düşmesinden sonra Saddam’ın izini kaybettirmesi ve nerede olduğu sorusu çeşitli komplo teorilerinin ortaya atılmasına neden oldu. 22 Temmuz’da Saddam Hüseyin’in oğulları Uday ile Kusay, Irak’ın Musul kentinde düzenlenen operasyonda Amerikan kuvvetleri tarafından öldürüldü. Saddam’ın kendisi de 13 Aralık 2003’te Tikrit yakınlarında bir çiftlik evinde ABD güçlerince yakalandı.

SIĞINAKTAKİ SON SÖZLERİ

Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala Saddam Hüseyin’in yaşadığını iddia edenler var. Ancak resmi kaynaklar bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. Öyle ki Saddam Hüseyin’in yakalandığı sırada söylediği son sözlere ilişkin bilgiler yeniden gündeme geldi.

“MÜZAKARE ETMEYE HAZIRIM”

Saddam Hüseyin’in saklandığı sığınakta kendisini yakalayan askerlere dönerek, “Ateş etmeyin, ateş etmeyin. Ben Saddam Hüseyin’im. Ben Irak’ın başkanıyım ve müzakere etmeye hazırım” dediği belirtildi.

REKLAM
X

“BAŞKAN BUSH, SAYGILARINI İLETİYOR”

ABD askerlerinin Saddam’a yönelik cevabı da ortaya çıktı. Buna göre ABD askerleri, kendilerine yalvaran Saddam’a “Başkan Bush saygılarını iletiyor” diyerek yanıt verdi.

DAM ANI DÜNYAYA SERVİS EDİLDİ

İdamından çok kısa bir süre önce Amerikalılar tarafından Iraklılara teslim edilen Saddam Hüseyin’in idam cezası, Bağdat’ın kuzey mahallelerinden Kazımiye’de bulunan bir askeri üste yerel saatle sabah 06:00’da uygulandı. İdam anı cep telefonlarıyla görüntülenerek saatler içinde internet üzerinden dünyaya dağıtıldı ve büyük yankı uyandırdı.

İDAMDAN ÖNCE SÖYLEDİKLERİ

148 Şii’nin katledilmesiyle ilgili açılan Ducely davasında 5 Kasımda idam cezasına çarptırılan ve cezası bu sabah infaz edilen Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in son sözleri, “Birlik içinde kalın” oldu.

Saddam’ın son anlarını videoya alan Ali El Massedi, idam sephasına bir metre kadar uzaklıktaydı. Normalde Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin resmi kameramanlığını yapan Massedi, NEWSWEEK’e konuştu.

“Gözlerinde korkuyu gördüm” diyen Massedi, “Adalet, direniş ve direnişçiler hakkında bir şeyler mırıldandı” diye konuştu. Massedi ‘ye göre Saddam son anda “Irak bensiz hiçbir şey” dedi.

HAKİM FARKLI ANLATTI

İnfazda hazır bulunan hakim Münir Haddad ise, Saddam’ın asılmadan önce, “Umarım birlik içinde kalırsınız. Sizi uyarıyorum: İran koalisyonuna güvenmeyin, bu insanlar tehlikeli” dediğini söyledi.

Haddad, Saddam Hüseyin’in asılmadan önce ayrıca kimseden korkmadığını söylediğini de açıkladı. İnfazda hazır bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai de Saddam Hüseyin’in idam sehpasına sakin biçimde, cesurca ve kararlı şekilde çıktığını, direnmediğini ve hiçbir şey istemediğini kaydetti.

El Rubai, elinde bir Kur’an bulunan Saddam Hüseyin’in bu Kur’an’ın birine gönderilmesini istediğini, yetkililerin bu kişinin isim ve adresini aldıklarını ve Kur’an’ı göndermeye söz verdiklerini belirtti.

El Rubai, son anlarla ilgili olarak, “Korkma demek için bana dönmesi garip bir his uyandırdı” dedi ve infazın Bağdat’ta, ancak yeşil bölge dışında yapıldığını ifade etti.

İdamın gerçekleştiği yeri söylemeyen El Rubai, Saddam Hüseyin’in Iraklılara teslim edilmesinden darağacına kadar her şeyin filme çekildiğini ve bu filmin gösterilip gösterilmemesinin de siyasi bir karar olduğunu bildirdi.

Saddam Hüseyin’in na’şının defin için ailesine verilebileceğini de söyleyen El Rubai, bütün Iraklıları birlik içinde kalmaya çağırdı ve “Despotizm simgesi gitti” dedi.

BUSH UYUYORMUŞ

Bu arada, Saddam Hüseyin’in idam edildiği sırada ABD Başkanı George Bush’un uyuduğu açıklandı. Beyaz Saray sözcüsü Scott Stanzel, Bush’un Saddam’ın idam edileceğini birkaç saat önceden öğrendiğini ve idam sırasında uyuduğunu kaydetti. Sözcü, “Başkan, idamın cezasının infaz işleminin sürmekte olduğunu bilerek gününü tamamlamıştır” dedi.

Sözcü, bunun, Saddam Hüseyin’in idam edilmesi sırasında Bush’un uyuduğu anlamına mı geldiğinin sorulması üçerine, “Doğrudur” yanıtını verdi.

Öte yandan, Saddam Hüseyin’in avukatlarından Necib el Nuayimi, devrik liderin naaşının Irak dışına götürülebileceğini, nereye defnedileceğine ailesinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

El Nuayimi, Saddam’ın cenazesinin kendilerine verilmesini talep ettiklerini ve cenazeyi Irak dışına götürmek istediklerini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz