Kalp krizleri, şimdilik dünyada erken ölümlerin ana nedenlerinden biridir. Kalp krizi aslında hemen öncesinde vücudumuz üzerinden bizlere ihmal etmememiz gereken sinyaller gönderiyor. Bir araştırmaya göre Kalp krizi belirtileri Kadın ve erkeklerde farklı bilgiler gösterdiğini ortaya koydu. İşte her kadının kalp krizine önlem alabilmesi hedefiyle bilmesi gereken 6 işaret.

Kalp krizi genel olarak erkeklere özgü bir sorun olarak düşünülse de, 40 yaş üzeri kadınlarda ölüm sebepleri arasında ilk sırada. Üstelik kalp krizi yaşamış kadınlarda ölüm düzeyi erkeklere nazaran aşağı yukarıya % 10-20 çok. Bu durum, göğüs ağrısı gibi tipik kalp krizi belirtilerinin kadınların büyük çoğunluğunda görülmemesinden kaynaklanıyor.

Kalp krizi kadınlarda göğüs ağrısı yerine çoklukla farklı sinyaller veriyor. Nefes darlığı, mide bulantısı ve baygınlık hissi gibi yakınmaların kalp krizinden kaynaklandığı düşünülmediği hedefiyle ya doktora başvurulmuyor ya da geç gidiliyor. Acil tedavinin uygulanamaması sonucu da kalp krizi yaşamış kadınlarda kalıcı hasar oluşma ve ölüm oranlarının artış gösterdiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, her kadın hedefiyle yaşamsal önem taşıyan kalp krizi sinyallerine parmak bastı.

REKLAM
X

İşte Dr. Karabulut’un ifadesiyle kadınlarda kalp krizini düşündüren bilgiler: Kalp krizinin değişmez belirtisi olan göğüs ağrısı kadınlarda kendisini farklı bölgelerde gösterebiliyor. Boyun ve çene ağrısı, sol kol ve sırt ağrısı ya da karın ağrısı, aşağıdaki bilgilerden birkaçına eşlik ediyorsa, kalp krizi akla gelmeli. Ç

Çoğunlukla sırt ağrısı kadınlarda erkeklerden 3 kat çok görülüyor. Hem de kadınlar tipik ağrı yerine göğüs ve sırtta sorun hissi, düğümlenme hissi, ağırlık hissi, yanma hissi de yaşayabiliyor. Aniden başlayan, bunaltı halinin eşlik ettiği ve yürütmeyen nefes darlığı özellikle risk grubundaki kadınlarda kalp krizine işaret edebiliyor. Daha önceleri var olan ve özellikle eforla tetiklenen nefes darlığında ilgi çekici kötüleşme olması da kalp krizi belirtisi olabiliyor.

İlgilini çekebilir  KOCAM BENİ BİR ERKEKLE

Nefes darlığı vakaların çoğunluğunda ortaya çıktığı hedefiyle görülme yüzdesi erkeklere oranla farklılık göstermiyor. Yorgunluk ve bitkinlik hali kadınların sıkça tarif ettikleri, kalp krizine eşlik eden şikayetlerden birini oluşturuyor. Çoğunlukla nefes darlığıyla eş güdümlü görülüyor. Hasta dışarı çıkmaktan, hareket edip, iş yapmaktan kaçınır hale geliyor. Bu belirtiye kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha çok gözleniyor. Mide şikayetleri ile kalp hastalığı belirtileri sıkça karışıyor.

Çoğunlukla kalbin alt tarafını tutan krizler kendini hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma şikayetleriyle gösterebiliyor. Araştırmalara göre; mide şikayetleri kadınlarda erkeklerden 3 kat daha çok görülüyor. Halsizlik ve baygınlık hissi, kalp krizlerinde sık gözlenen bilgilerden birini oluşturuyor. Çoğunlukla kriz başlangıcında ortaya gelen nabız ve tansiyon düşüklüğü; baş dönmesi ile baygınlığa yol açabiliyor. Kalp krizinde soğuk terleme sık sık görülen bilgilerden.

Genelde diğer bilgilere eşlik ediyor. Ani başlayan nefes darlığı ve yorgunluğa eşlik eden soğuk terlemeleri kalp krizinin habercisi olabiliyor. Terleme belirtisi kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha çok gözleniyor ve özellikle kalbin alt tarafını tutan krizlerde daha ilgi çekici oluyor. Çarpıntı, kadınların sık sık yakındıkları şikayetlerden biri. Kalp krizinde gelişen çarpıntı genelde ani başlangıçlı oluyor. Diğer bilgiler de çoklukla çarpıntıyla eş güdümlü gelişiyor.

Çarpıntı şikayeti kadınlarda erkeklere nazaran 4 kat daha çok gelişiyor. Tek başına kalp krizi belirtisi olmasa da, kalp krizi yaşamış kadınların çoğunluğunda son 1-2 ay hedefiyle de uykusuzluğun yaygın olduğu saptanmış. Uykusuzlukla eş güdümlü kan basıncı ve kalp hızı artıyor, kalp üzerindeki yük artış gösteriyor. Çoğunlukla sabahın ilk ışıklarına doğru olan sürede kalp krizi riski artıyor. Uykusuzluğa sık sık yorgunluk ve bitkinlik hali ile nefes darlığı eşlik ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz