enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8051
EURO
35,1329
ALTIN
2.452,96
BIST
10.771,36

Sağlık için Egzersiz Sürelerini Dikkate Alın!

Sağlık için Egzersiz Sürelerini Dikkate Alın!
14.11.2019
5
A+
A-

Harvard Tıp Fakültesi Sağlık İçin Egzersiz Sürelerini Güncelledi.

Amerika Hastalık Korunma Merkezi fiziksel aktivite yapmamanın Tip 2 diyabet, depresyon, osteoporoz, bazı kanserler ve erken ölüm için ciddi bir risk faktörü olduğunu bildirdi. Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Sağlık Profesyonelleri çocukluk çağından başlayarak yaşam boyu doğru egzersiz programını alışkanlık haline getirmenin kronik hastalıklardan koruyucu doğal, ekonomik ve günün her anında yapılabilecek ilaçtan daha etkin yaşamsal faktör olduğunu belirtti.

Egzersiz Nedir?

Egzersiz, belli bir alanda yapılan ve planlı bir şekilde tekrar eden vücut hareketlerine denir. Birçok insan, hayatının belli dönemlerinde egzersize başlayıp sonradan bırakır. Bunun en önemli nedeni, yeterli bilgiye sahip olmadan, bilinçsizce egzersiz yapmaktır.

REKLAM
X

Egzersiz Hareketleri Çeşitleri Egzersizler; Aerobik egzersiz hareketleri Direnç, kuvvetlendirme ve ağırlık egzersizler hareketleri, Denge ve germe egzersizleri olarak üçe ayrılmaktadır.

REKLAM
X

Aerobik egzersizler; vücudun maksimum seviyede oksijen kullanarak kalori yaktığı egzersiz türleridir. Yürüyüş, tenis, yüzme, bisiklet gibi aktiviteler bu gruba girer. Direnç, kuvvetlendirme ve ağırlık egzersizleri, bütün kas gruplarını çalıştırmaya yönelik hareketlerdir. Ağırlık antrenmanları, bir ekipmana ihtiyaç duymaksızın vücudun kendi ağırlığıyla yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler kas gelişimini sağlar. Denge ve germe egzersizleri ise, kasların boyunu ve eklemlerin arasındaki mesafeyi uzatmak için yapılan egzersizlerdir. Yoga ve açma-germe egzersizleriyle gerçekleştirilir.

Neden egzersiz hareketleri yapmalısın?

Düzenli egzersiz programı sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Bazal enerjinin üzerindeki enerjiyi harcamanı ve kaslarının etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. Dayanıklılığı arttırır, kaslarının gelişimini sağlar, vücudundaki yağ oranını düşürerek kas oranını artırır ve metabolizmanı hızlandırır.

Egzersiz Hareketlerinin Faydaları

Egzersizin faydalarını etkili bir şekilde hissetmek için, düzenli olarak yapman gerekir. Bu faydaları ise kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • İdeal kilonu korumana yardımcı olur.
  • Sağlıklı kemik, kas ve eklem oluşumuna ve bunların korunmasına yardımcı olur.
  • Depresyon riskini azaltır.
  • Kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Zinde ve iyi hissetmeni sağlar.
  • Uyku düzenini sağlayarak, daha verimli bir gün geçirmene yardımcı olur.

Uyku düzeniniz sağlanırsa kaliteli uyku Aterosklerozise karşı koruyucu olmaktadır.

REKLAM
X


Amerika Kardiyoloji Dergisi’nde günde 6 saatten az uyuyan bireylerin 7-8 saat uyuyanlara kıyasla yüzde 27 oranında daha fazla aterosklerozise yakalanma riskinin olduğunu bildirdi. Benzer şekilde kaliteli uyuyamayanların aterosklerozis riskinin yüzde 34 oranında daha fazla olduğu açıklanmıştır. Bununla birlikte araştırmacılar 8 saatten fazla uyumanın da kalp sağlığı olumsuz etkilediğini eklemişlerdir. Kalp damar hastalıklarını önlemek için günde 7-8 saat kaliteli uyku büyük önem taşımaktadır.

Doğru egzersiz programı için 3-5 yaş arası okul öncesi çocuklarda her gün düzenli 3 saat oyun zamanının yeterli olduğunu, 6-17 yaş arasında okul çağı çocuklarında haftada 3 gün ağır, 3 gün dayanıklılık egzersizlerini günde 1 saat olmasının gerekliliğini, yetişkinlerde ise her gün 45 ile 75 dakika arasında düzenli spor yapılmasını söylüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.