Kulak çubuğunu kulağınıza asla sokmamalısınız! Güvenli temizlik için yapmanız gereken… Kulak çubuğunu kulağınıza asla sokmamalısınız! Güvenli temizlik için yapmanız gereken…

Kulak hijyenikliği çok titiz konuların başında geliyor. Biriken kirler kulak ortamında büyük problemlere neden olur. Bunların başında duyma zorluğu gelir. Fakat kulakları ve kulak içlerini temizlerken bilhassa kulak çubuğu tüketiyorsanız daha büyük meseleye sebep olabilirsiniz. Kulak ve kulak içi hijyenikliğini güvenle yapabileceğiniz yollar var. Derinlemesine ve güvenilir kulak hijyenikliği için yapmanız gerekenler…

Kulak çubuğu ya da pamuklu çubuklar uzun süredir tıkalı ve pis kulakları temizlemek için ilk başvurulacak vasıta olarak kullanılmaktadır. Fakat bu ufak plastik çubuklar kulak ve kulak içi hijyenikliği gerçekleştirme yerine daha çok zarar sağlıyor olabilir.

Tek kullanımlık plastik çubuklar sadece etraf için kötü olmakla kalmaz, aynı vakitte kulak kanalınızdaki kir ve kalıntıları gidermek için kullanıldıklarında yarardan çok zarar verebilirler. Peki bunun yerine ne kullanmalısınız? Bunlar nazik ve derin bir temizlik için kullanılabilecek birtakım güvenilir yollar var…

KULAK TEMİZLİĞİ İÇİN KULAK ÇUBUĞU KULLANMAMALISINIZ

Kulak kiri, kulaklarda kendi kendini temizleyen bir madde olarak fonksiyon gören natural olarak meydana gelen bir maddedir. Bu kalın ağdamsı kulak kiri vakitle bakterileri çeker. Çiğneme ve esneme gibi günlük hareketlerle kulaktan dışarı çıkabilir.

Kulakları sağlıklı tutmak için kulak kirinin çıkarılması lüzummese de çoğu şahıs tıkanıklıkları gidermek ve işitmelerini tedavi etmek için kulak kiri ile kendilerini temizlemeyi tercih eder.

Bununla birlikte, bu ufak plastik uçlar genelde tam tersi bir tesire sahip olabilir ve sonucunda kulak kiri kulak kanalına daha derine itebilir, bu amaçla diğer, daha az müdahaleci ilaçların kullanılması önemlidir.

KULAK KİRİ NASIL TEMİZLENİR?

Kulak kirini evde güvenilir yöntemlerle çıkarabilirsiniz. Kulaklarınızı temizlemek her vakit müdahaleci olmak mecburiyetinde değildir, gerçekte kulağınızın dışına ufak nemli bir bez koymak, istenmeyen kulak kirini çıkarmak için genelde yeterlidir.

İlgilini çekebilir  Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Temiz bir pazen ya da bezi sıcak suya batırın ve yanınıza yatarken kulağınızın üstüne yerleştirin. Soğuduktan sonra flanel ile kulağınızın dışını nazikçe silmeden önce flanel ısısının kulak kirini gevşetmesine izin verin.

TUZLU SU ÇÖZELTİSİ KULLANIN

Healthline internet sitesine göre, kulaklarınızı suyla temizlemek, kulak kiri çıkarmak için diğer bir etkili yoldur. Şırıngayı tuzlu sıvıyla doldurun ve bir kulağınızdan akıtın. İçerideki gevşek kir ve kalıntıları temizlerken sıvı kulağınızdan çıkmalıdır.

ZEYTİNYAĞI İLE KULAK TEMİZLİĞİ

Zeytinyağı ile kulak temizlemek, kulakları temizlemek için sahip olunan en natural ev ilaçlarından bir tanesidir ve aynı vakitte bir tedavi fonksiyonu görür. Kulak tıkanıklığı yaşıyorsanız, aşağı yukarı üç ila dört gün süresince günde iki kez iki ya da üç ufak damla zeytinyağını kulağınıza damlatın. Yağı uygularken kulak kanalından düzgün şekilde akmasını sağlamak için daima başınızı eğmelisiniz.

Yağ, kulak kirinizi gevşetecek ve invaziv pamuk tomurcukları lüzumtirmeden kulak kanalından basitçe çıkmasına yardımcı olacaktır. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde kulak kiri kulağınızdan çıktıkça yastığınızda ufak kulak kiri kümeleri görebilirsiniz.

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz