Bir çok yerde kullandığımız kekiğin çayını daha önce hiç denediniz mi? Eğer denemeyi düşünüyorsanız bu yazımızda saracoglu kekik çayının faydaları nelerdir nelere iyi gelir kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

1: Bir Çok Hastalığa İyi Gelir

Yapısında yer alan değerli besin maddeleri sayesinde vertigo, hepatit, alzheimer gibi risklerin azaltılmasında etkili olmaktadır.

2: Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Önler

Antimikrobiyal etkisi sayesinde boğaz sağlığını korur. Bununla birlikte akciğer sorunlarının da önlenmesine yardımcı olur. Astım, bronşit gibi rahatsızlıkları önler. Nefes darlığı ve öksürük sorunlarına karşı iyigelmektedir.

3: Zayıflamaya Yardımcıdır

Kekik çayı tok tutucu özelliğe sahiptir. Özellikle zayıflamak isteyenler acıktığı zaman 1 bardak kekik çayı içerek açlığını bastırabilir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran etkileri ile de yağ yakımını hızlandırmaktadır.

4: Adet Ağrılarına İyi Gelir

Adet sancılarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle genç kızlarımızın yaşadığı sorunlarda tavsiye edilmektedir.

5: Ruhu Dinlendirir

Psikolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olur. Özellikle stresin uzaklaştırılmasında görev almaktadır.

6: Hafızayı Güçlendirir.

Kekik kokusunun hafıza güçlendirme etkisi çayında da mevcuttur. Unutkanlık sorunu yaşayanların kekik çayını tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

7: Karın Ağrısını Önler

Karın ağrıları, mide sorunları ve kramplarına karşı kekik çayı tüketimini tavsiye ediyoruz.

Kekik Çayı Nasıl Demlenir?

1 fincan kekik çayı için 1 çay kaşığı kuru kekik yeterli olacaktır. Özellikle doğal veya organik dağ kekiğini imkanınız varsa tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile bayanların tüketmelerini tavsiye etmiyoruz. Aynı zamanda küçük çocukların da tüketmelerini önermiyoruz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz