Sevilen ve tanınan sanatçılarımızdan birini daha bugün kaybettik. Sanatçımızın vefat haber çabuk yayıldı
Neden vefat ettiği açıklandı..Sanatçımızı Kaybettık.. Çok a’cı haber..Ayrıntılar Haberin Devamındadır…

Ahmet Muvaffak
1980’lerin ünlü caz sanatçısı Ahmet Muvaffak Falay yaşamını kaybetti. Falay, son 2 senedir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Müdürlüğü Kayışdağı yerleşkesinde yaşamını sürdürüyordu.

Ahmet Muvaffak Falay’ın cenazesi, 23 Şubat günü memleketi olan Kuşadası’nda ikindi namazının sonrasında toprağa verilecek.

Ahmet Muvaffak Falay kimdir?

Ahmet Muvaffak Falay; 30 Ağustos 1930 tarihinde Aydın ili Kuşadası eyaletinde dünyaya geldi. Ailesi kendine küçükken Mafilli diye seslenirken daha sonraları Maffy lakabı ile anılmaya başladı.

Kuşadası bandosunda başlayan müzik yaşamı Ankara Konservatuvarı ile devam etti. Yedi sene süre ile trompet ve piyano çalan Falay, ünlü caz trompetçisi Dizzy Gillespie’yi Türkiye ziyaretinde karşılayanlardan oldu ve Gillespie doğrulusunda başarılı bir müzisyen olarak kendisinden övgüyle bahsettirdi.

Sonraki süreçte İsveç’e yerleşen ve burada müzik yaşamına devam eden Ahmet Muvaffak Falay dünyanın değişik ülkelerinde caz orkestralarında trompet çaldı. 1985 senesinde ise kendi caz grubunu kurarak konserler vermeye başladı. 1992 senesinde Sevda, 1986 senesinde we six, 1993 senesinde Maffy Falay Sextet, 1996 Hank’s Tune albümlerini çıkardı.

2005 senesinde 12. İstanbul Caz Festivalinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı doğrulusunda verdiği Hayat Boyu Başarı Ödülünü aldı. 2011 senesinde Altın Güvercin Müzik Yarışması kapsamında heykeli Kuşadası’na dikildi.

REKLAM
X
İlgilini çekebilir  Tabutu Sırtladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz