Gaz Sancısı Sindirim Sorunları, Alerjik Hastalıklar, Mide ve Bağırsak Hastalıkları, Romatizmal Hastalıklar için Şevketi Bostan Bitkisi Tam Anlamıyla Bir Mucize. İsmi çok fazla duyulmayan şevketi bostan otu içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı oldukça önemli bir bitkidir.

Gaz Sancısı Sindirim Sorunları, Alerjik Hastalıklar, Mide ve Bağırsak Hastalıkları, Romatizmal Hastalıklar için Şevketi Bostan Bitkisi Tam Anlamıyla Bir Mucize.İsmi çok fazla duyulmayan şevketi bostan otu içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı oldukça önemli bir bitkidir.

  • Özellikle böbrek hastalıklarında kullanılması tavsiye edilen bu bitki böbrek taşı düşürmede de kolaylık sağlamaktadır. Çoğunlukla ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

Şevketi Bostan Otunun Faydaları: Gaz sancılarına karşı tedavi edicidir. Sindirim problemlerinden kaynaklanan karın ağrılarını giderir. Vücuttaki yaraların temizlenmesini ve kısa sürede iyileşmesini sağlar. İdrar söktürücüdür. Safra salgısını artırır. Her türlü alerjiye karşı tavsiye edilmektedir. Araç tutmasına karşı iyi gelmektedir. Toz ve otlardan kaynaklanan nezlemsi duruma karşı tedavi edicidir. İştahsızlığa karşı tavsiye edilmektedir. Mide, bağırsak hastalıklarına karşı tedavi edicidir. Romatizmal rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

İsmi çok fazla duyulmayan şevketi bostan otu içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı oldukça önemli bir bitkidir. Özellikle böbrek hastalıklarında kullanılması tavsiye edilen bu bitki böbrek taşı düşürmede de kolaylık sağlamaktadır. Çoğunlukla ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

REKLAM
X

Şevketi Bostan Otunun Faydaları: Gaz sancılarına karşı tedavi edicidir. Sindirim problemlerinden kaynaklanan karın ağrılarını giderir. Vücuttaki yaraların temizlenmesini ve kısa sürede iyileşmesini sağlar. İdrar söktürücüdür. Safra salgısını artırır. Her türlü alerjiye karşı tavsiye edilmektedir. Araç tutmasına karşı iyi gelmektedir. Toz ve otlardan kaynaklanan nezlemsi duruma karşı tedavi edicidir. İştahsızlığa karşı tavsiye edilmektedir. Mide, bağırsak hastalıklarına karşı tedavi edicidir.nRomatizmal rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

İlgilini çekebilir  ÜNLÜ SANATÇIMIZ TRAFİK KAZASINDA

Şevketi Bostan Otu Nerede Satılır? Bu otu kolaylıkla aktarlardan tedarik edebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgelerde yetiştiriliyorsa yaz aylarında çiçek vermektedir. Bu çiçekler toplanıp gölgede kurutulur. Şevket bostan otu sonbaharda olgunlaşır bu evrede olgunlaşan bitkinin tohumları toplanır ve kurutulan çiçeklerle karıştırılır.

Şevket Bostan Otu Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda tarifini verdiğimiz şekilde kurutulup hazırlanan şevket bostan otunu hazırlarken 1 bardak su için 1 tatlı kaşığı ot kullanılmaktadır. Öncelikle 1 bardak suyu kaynatıyoruz, ocağın altını kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı otu içerisine atıyoruz ve 15 dakika boyunca demlemeye bırakıyoruz. Etkili sonuçlar almak için bir gün içinde 3 defa uygulanması gerekmektedir. Alerji için ise kullanım şekli daha farklıdır. 1 litre suyun içerisine 2-3 tutam şevket otu atılır ve bir gün bekletilir. Ardından 1 hafta boyunca her gün 1 saat arayla 1 kaşık içilmelidir.

Şevket i Bostan Bitkisinin Yemeği Nasıl Yapılır?

İçerdiği yüksek zengin bileşimlerden dolayı şevket-i bostan çok güzel yemeğe çevrilebilecek bir ottur. İşte Arda Türkmen’in oldukça lezzetli Şevket-i Bostan yemeği tarifi;

Malzemeler:

Yarım kilo şevketi bostan

1 tane iri kuru soğan

2 diş sarımsak

3 adet domates

5 yemek kaşığı zeytinyağı

1 avuç pirinç

Toz şeker (1 çorba kaşığı)

Yarım limonun suyu

Yarım çubuk tarçın

3 bardak su

Tuz

Şevketi Bostan Yemeğinin Hazırlanışı: Şevketi Bostan otu ayıklanması zor bir bitki olması sebebiyle pazarlarda ayıklanmış bir şekilde suyun içerisinde satılmaktadır. Suyun içerisinde olmasının sebebi sudan çıkınca renginin değişmesidir. Bu sebeple aldığınız şevket-i bostan otunu hemen pişirmeyecekseniz limonlu ve unlu bir suyun içerisinde muhafaza edilmelidir.

Öncelikle bu otu jülyen şeklinde doğrayın. Soğanları yemeklik bir şekilde doğrayın. Sarımsakları ince kıyın ve domatesleri küp küp yemeklik doğrayın. Bir tencerenin içerisinde zeytinyağını ilave edin ve biraz kızdırın. Ardından ayıklanmış ve jülyen doğranmış şevket-i bostanı tenceremize koyalım biraz karıştırdıktan sonra doğranmış soğanı ve sarımsağı ilave edin. Soğanlar kavrulduktan sonra hazırlamış olduğunu domateslerin yarısını, şeker, tuz, limon suyu, su, ve kabuk tarçını ilave edin. Ardından yaklaşık olarak 20 dakika kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kalan domatesleri ve pirinci de ilave ederek kapağını kapatın ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Pirinçler yumuşadıktan sonra yemeğiniz hazır olacaktır ocağın altını kapatabilirsiniz.

İlgilini çekebilir  Hipertiroid Beslenme Tedavisi, Bitkisel Çözüm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz