1900’lü yıllarda Amerikalı doktor Karl Landsteiner kan gruplarını 4 tip olarak sınıflandırdı. Acil durumlar ve güvenli kan transferleri için kan grubunun bilinmesi önemlidir. Özellikle kan grubunuz sağlığımızı belirler. Bazılarını dediği gibi servet ve kişiliği de etkileyebileceği biliniyor.

1. Kan grupları nasıl belirlenir?

Belirli antijenlerin kan içerisinde varlığı veya yokluğuna göre sınıflandırma yapılır. Kan grubunuz bilmeniz hızlı müdahale çok önemlidir. Yanlış kan verildiğinde antijenlerin bağışıklık sisteminizi transfize edilen kana saldırabilir.

2. Sıfır grubu kan özellikleri

REKLAM
X

Kırmızı hücre yüzeyinde A ve B antijenleri plazmada ise A ve B antikorlarının bulunup bulunmadığına göre kan grupları 4 sınıfa ayrılır. Ayrıca A ve B negatif veya pozitif olabilen Rh faktörü isimli protein de vardır. A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+ ve AB- olmak üzere 8 tip kan grubu vardır. Sıfır kan grubu kan hücrelerinde A ve B antijenlerin sahip olduğu gibi, plazmada hem A hemde B antikorları içerir. Sıfır kan grubu insanların %33-53 arasında bulunur.

3. Sıfır kan grubu insanlar evrensel vericidir

0 (+) kan grubuna sahip insanlar Rh+ kan gruplarına kan verebilirler. Yani A+, B+, O+, AB+ kan gruplarıdır. Ancak sıfır kan grubu 8 gruba birden kan verebilen evrensel bir kan grubudur diyebiliriz. Acil vakalarda çapraz omurga testi yapılmadan verilebilir. Yeni doğan bebeklerde bağışıklık sistemi az gelişmiş olduğundan her tip kan verilemez ama sıfır grubu kanı verebilirsiniz.

İlgilini çekebilir  HERKES ŞAŞKIN

4. Sıfır kan grubundaki kişiler sadece kendi gruplarından kan alabilirler

0(+) kan grubundaki kişilere hem 0(+) hem de 0 grubundan kan nakli yapılabilirken 0(-) kan grubundakilere sadece 0 kan grubundan kan nakli yapılabilir. Acil durumlarda 0(-) kan grubu yerine 0(+) kullanılabilir.

5. Sağlık riskleri

Uzmanlar kan biyokimyasının insan sağlığını belirlemede rol oynadığını belirtiyorlar. Eğer 0 kan grubunda iseniz veba, kolera, kabakulak, tüberküloz ve bazı bakteriyel ve viral hastalıklara yakalanma oranınız daha yüksek olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda 0 kan grubu kişilerin diğer gruplara kıyasla duodenum ülseri görülme olasılığının %35 daha fazla olduğu bilinmektedir.

6. Sağlık için yararları

Eğer 0 kan grubuma sahipseniz kroner kalp tipi rahatsızlıklar görülme olasılığınız daha düşüktür. Pankreas kanseri görüşme olasılığınız %25 daha düşüktür. Ayrıca dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve bilişsel bozukluklar gibi hastalıklarının da görülme olasılığı diğer kan gruplarına oranla daha alt seviyelerdedir. Sağlıklı bir vücut ve yaşam için hastalıklardan korunmak için önlemler alınmalıdır.

7. 0 kan grubu kişiler için diyet

Vücudunuzun formda ve sağlıklı kalması için kan gruplarına özel diyet ve beslenme alışkanlıkları tavsiye edilse de uzmanlar bu tip yönlendirmeler için bilimsel olarak kabul edilemeyeceğini bildirerek, kan grubu diyeti uygulamaktansa genel sağlık durumunuza göre besin tüketmenin daha doğru olacağını belirtmişlerdir.

8. 0 kan grubundaki insanların kişilikleri nasıl olur?

Bazı ülkelerde kan grupları ile ilgili olarak popüler yorumlara yer verilmiştir. Japonya’da bunlardan biridir. TV şovlarında, gazete ve dergi gibi yazılı basında kan grupları hakkında burç ve romantik uyumluluk yayınlanmaktadır. Ayrıca Japon manga, anime ve video oyunlarında karakterler kan gruplarından bahseder. Japonlar 0 kan grubu kişiler için cömert, tutkulu, sosyal, maddi yönden başarılı olarak kabul ettikleri gibi A kan grubu kişilerle romantik birlikteliklerinin olacağını da belirtirler.

İlgilini çekebilir  Canan Karatay'ın yumurta mucizesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz