Bir Şizofrenin Sorulan Sorulara Verdiği 12 Korkutucu Cevap Şizofreniyle ilgili Reddit’te yaşanan bir sohbet, internetin en ilginç olaylarından biri oldu. Şizofren olduğunu, gördüğü görüntülerin halüsinasyondan ibaret olduğunu bilen ve duyduğu seslerin gerçek olmadığının farkında olan yazar, şizofreninin nasıl bir şey olduğuyla ilgili birçok soruyu yanıtladı. ErosPram ayrıca içinde bulunduğu şizofren kişiliklere de sorulan soruları cevapladı.

Duyduğun iç sesleri ve gördüğün kişileri tarif edebilir misin? Hepsi kadın mı? Günlük hayatında onlarla nasıl etkileşime giriyorsun?

Duyduğum iç sesler benim içimde yaşıyor. Tek bedende yaşayan farklı insanlar gibiler. Ben de bedene sahip olan kişiyim. Bir şey söylediğimde ya da yaptığımda bu kişiler hemen yorum yapıyor. Fakat bedenin sahibi ben olduğum için yorumlarını sessizce ve bana saygı duyarak yapıyorlar.

REKLAM
X

Küçük( Little) adlı iki kadın iç ses var. Bir de Şeytan (Demon) isimli biri var. Onun için erkek diyebilirim ama insan gibi görünmediği ve insan gibi hareket etmediği için onu tek bir kişiymiş gibi tanımlamak istemiyorum. Şeytan’ı hem görüyor hem de duyuyorum. Baş etmesi en zor olan da o. Onu görmezden geldiğim zamanlarda çığlık atıyor ama benden başka kimse onu duymuyor. Akşamları da varlıklarını kabulleniyor, onlarla konuşuyorum. Ama bunu toplum içinde yapmıyorum.

İlgilini çekebilir  Protein Eksikliğinde Ne Olur?

Bu üç kişiyi ilk ne zaman duymaya ve görmeye başladın?

2 yaşımdayken farklı kişiliklerim olduğunu hatırlıyorum. Annemle eski evimizde yürürken iki farlı ses duymuştum. Birisi küçük bir kız sesi diğeri de genç bir kızın sesiydi ( 16 yaşlarında). Bir de karanlık ve büyük bir görüntü hatırlıyorum. Sanırım o da Demon/Şeytan’dı.

Gördüğün kişiler sana bir şeyler yapmanı söylüyorlar mı?

Şeytan bana sık sık kendimi öldürmemi söylüyor. Diğerleri de bana sürekli bir şeyler yapmamı söylüyor ama yapıp yapmamayı yine ben seçiyorum. Özgür irademle karar veriyorum.

Gördüğün ve duyduğun şeyler bir gün yok olursa üzülür müsün?

Bunu uzun bir süre düşündüm. Sanırım onları özlerim, Şeytan’ı bile. Çünkü onlar her zaman benimle birlikteydi. Bir sabah uyandığımda kulaklarım ya da burnumun yok olmuş gibi hissettirir. Benden bir parça kaybolmuş gibi olur.

Şeytan’a ve diğer kişiliklerine bir soru sorar mısın?

Eğer tek bir dilek hakları olsaydı neyi dilerlerdi? Şeytan: Cehennemde ölmeni isterim Little: Mor ve pembe midilli isterim. Bir de kendime ait bir beden. Böylece Eros (yazar) yüzerken, ona nefesini daha uzun tutması gerektiğini söylemek zorunda kalmam. Blank: Güzel bir araba, bir beden ve bir milyon dolar. Böylece bir daha kimseyle konuşmak zorunda kalmam. Şeytan’ın nasıl göründüğünü çizebilir misin?

Şeytan’a sorabilir misin, çizdiğin resimle ilgili ne düşünüyor?.

Şeytan, çizim yeteneğimin kendim gibi içler acısı olduğunu söylüyor.

Şeytana neden senin yanında olduğunu sorabilir misin?

Sadistlikten haz duyduğu için mi seninle birlikte yoksa bir şekilde sana bağlı olduğundan mı senden ayrılamıyor? Şeytan benimle birlikte doğduğunu söylüyor. Hayatımın ne kadar berbat olduğundan emin olmak için o da ortaya çıkmış. Kendimi öldürene kadar da benimle birlikte olacağını söylüyor, ki bunun olmayacağına garanti verebilirim.

İlgilini çekebilir  Bakanlık Çaya Boya Katan Firmaları İfşa Etti

Little sen büyüdüğün için üzgün mü?

İkinizin de 5 yaşında olduğunuz dönemde ne kadar iyi arkadaş olduğunuzu hayal edebiliyorum. Ben büyümeye devam edip o büyüyemeyince çok üzüldü. O da büyümeyi çok istiyordu ama büyüyemeyeceğini biliyordu. Gerçekten de eskiden çok iyi arkadaştık ve hala ona derin bir ilgi duyuyorum. Benim için kız kardeş gibi.

Şeytan’a hakim olabilmenin sence bir yolu var mı?

Kendini kesmesi ve öldürmesi için onu ikna etmeye çalışsan ne olur? Şeytan herkesin ondan nefret ettiğini biliyor. Nefrete yol açmanın onun işi olduğunu söylüyor. Bildiğim kadarıyla onu yok etmenin bir yolu yok. Daha önce denedim fakat bu sadece onun daha çok bağırmasına ve daha çok güçlenmesine sebep oldu. Ondan kurtulabileceğimi düşünmüyorum. Yine de onu engelleyebilmeyi öğrendiğim için o kadar büyük bir problem yaratmıyor.

Blank, Little ve Şeytan’a halüsinasyon olduklarını söyleyince nasıl tepki veriyor?

Blank gerçek olmadığını biliyor, Little gerçek ve halüsinasyonun farkını anlamıyor. Şeytan ise uydurma olmadığını, gerçek olduğunu ve benim kabusum olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz