enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7348
EURO
34,9778
ALTIN
2.437,56
BIST
10.553,30

Soda mı Maden suyu mu?

Soda mı Maden suyu mu?
21.01.2020
29
A+
A-

Bu konu beslenmede olan faklı bir karmaşadır. Soda ile maden suyunu karıştırmak veya aynı kefeye koymak tamamen bir bilgi hatasıdır.

‘Soda mı, maden suyu mu?’

Belirli hastalıkları olan kilolu kişilerin maden suyu içerken bazı kurallara dikkat etmesi gerektiğini iyi bilen beslenme uzmanı olarak soda ve maden suyu arasındaki farkları da öğrenmesi gerekliliği olduğunu düşünüyorum. Öncelikle soda ve maden suyu arasındaki farkları değerlendirelim sonra da hangisini içmenin faydalı olacağını belirteyim. 

REKLAM
X

Soda aslında bilinen çeşme suyuna karbondioksit ve bikarbonat atılarak yapılan içeceğin genel adıdır.

Bu meşrubat sektöründe herhangi bir gazlı içeceğin temel yapısını oluşturan bir tekniktir. Yani piyasada gördüğünüz şekerli veya şekersiz gazlı içecekler, gazoz ve yapay tatlandırıcılı tüm içeceklerin adına aslında soda denilmektedir. Ancak ülkemizde gerçek soda da yani renklendirilmemiş, içine herhangi bir aroma veya şeker katılmamış sadece suya karbondioksit gazı ve bikarbonat atılmış sodalarda bulunmaktadır.

Maden suyu ise doğal su kaynaklarının yeryüzüne çıkışına kadar olan süreçte topraktan veya çıktığı bölgenin mineral özelliğine göre kendine has tadı olan gaz içeren doğal bir sudur.

Ülkemizde ise maden suyu ile soda bu açıdan karıştırılan bir içecek türü olup, hatta bazen marketlerde “maden sodası” terimi ile satılan su çeşitlerini de görebilirsiniz. 

Bu ülkemizde maden suyunun kendi doğal yapısındaki gazın dışında Cumhuriyet döneminde şişelenme sırasında karbondioksit gazının da eklenmesi ile oluşan suyun adıdır. Oysa Amerika Birleşik Devletleri’nde yukarıda bahsettiğim şeker veya yapay tatlandırıcı içeren tüm gazlı içeceklere soda denildiğinden ülkemizde tercüme hatasına bağlı olarak okudukları yayınlardaki “soda yasak” olan bilgiyi, maden suyu da içilmeyecekmiş gibi sağlığa yararlı olan mineralli suyu da yasaklanmaya çalışılmaktadır. 

Açıkçası sadece suya katılan karbondioksit ve bikarbonat eklenmiş su şeklinde olan soda elbette sağlıklı beslenme düzeni içinde su yerine içilebilecek “güvenilir veya sağlıklı” bir alternatif değildir. Ancak maden suyu günlük su ihtiyacımıza destek olabilecek, içindeki magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi mineralleri bulundurması açısından mide ve sindirim sisteminde olumlu etkilerinden dolayı içilebilecek sağlıklı alternatiftir.

Ayrıca ishal durumunda oluşan mineral kaybını engelleyecek en iyi alternatif maden suyudur. Spor yaparken veya aşırı sıcaklarda oluşan terleme ile kaybedilen suyun ve mineralin yerine konmasında da maden suyu tercih edilebilir.

‘1 litre kadar maden suyunu günün her vaktinde içebilirsiniz.’ Maden suları ülkemizde birçok çeşitte satışa sunulmaktadır. Piyasada bulunan maden sularının genel özelliklerine baktığımızda elde edilen yöredeki kaynak suyunun sıcaklığı 17.5 – 22 derece ve pH 6.3 – 7.1 arasında değişmektedir.

En çok bulunan mineraller ise magnezyum bikarbonat, kalsiyum bikarbonat ve sodyum bikarbonattır.

Bu nedenle maden suyu içerken ısı derecesi veya pH’sı çok fazla önemli olmamakla birlikte içerdiği mineral sağlık açısından daha çok ön plana çıkabilmektedir.

Bu açıdan aldığınız maden suyunun içinde en fazla bulunan minerale besin değerleri kısmından bakın. Eğer hipertansiyon hastası veya riskiniz varsa size uyarım, sodyum bikarbonat içeriği yüksek olan maden sularından uzak durmalısınızKemik erimesi veya osteoporozunuz varsa günlük kalsiyum ihtiyacını desteklemek adına kalsiyum bikarbonatı yüksek olan maden sularını tercih etmelisiniz.

Hipertansiyon ve kalp hastalığı olanlar ise maden suyu olarak içeriğinde kalsiyum bikarbonat veya magnezyum bikarbonat olanlar sizin için en uygun olanı olacaktır. 

Günde 1 litre kadar maden suyunu günün her vaktinde içebileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdi gelelim maden suyu ile ilgili 10 fayda bilgisine..

1 bardak maden suyu 10 faydası nelerdir?

1 KEMIKLERI GÜÇLENDIRIYOR

Maden suyunun düzenli tüketimi kemik sağlığını geliştiriyor; kadınlarda görülen menopoz sonrası kemik yoğunluğunun azalması (osteoporoz) gibi hastalıkların önlenmesinde fayda sağlıyor. Aynı zamanda magnezyum içeriğiyle kas performansını koruyor.

2 KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Yapılan bilimsel çalışmalar maden suyunun, magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürücü etkisinin olduğunu ortaya koyuyor.

3 SINDIRIME YARDIMCI OLUYOR

Özellikle ağır yemekler sonrasında ya da yemeği fazla kaçırmışsak imdadımıza yetişen maden suyu, sülfat içeriği sayesinde pankreastan amilaz salgısını artırarak sindirime yardımcı oluyor.

4 CILDI GÜZELLEŞTIRIYOR

Maden suyu zengin mineral içeriği ile cilt sağlığını korumak için de önemli katkıda bulunuyor, cildi nemlendiriyor ve kırışıklıkları geciktiriyor.

5 ROMATIZMAYA IYI GELIYOR

Maden suyu romatizma ve artrit ile ilgili enflamasyonların azaltılmasına yardımcı oluyor.

6 BÖBREKLERI KORUYOR

İçeriğinde bulunan bikarbonat, klorid, potasyum ve sodyum elektrolitleri dehidratasyonu engelleyerek su emilimini sağlıyor. Ayrıca yapılan çalışmalar; kalsiyum oksalat konsantrasyonunu azaltarak böbrek taşı riskini düşürücü etkisi yaptığını gösteriyor.

7 SIVI VE ELOKTROLİT KAYBI YERİNE KOYUYOR

Vücut sıvılarında yer alan elektrolitler; kalp, sinir ve kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlıyor. Sıcak yaz günlerinde terle kaybedilen sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konulmasında sağlıklı bir tercih olarak öne çıkan maden suyu, içeriğinde bulunan bikarbonat, klorid, potasyum ve sodyum sayesinde terleme ile kaybedilen mineralleri yerine koyuyor.

REKLAM
X

8 KAS KRAMPLARINI ÖNLÜYOR

Özellikle de sporcularda egzersiz sırası ve sonrasında kaybedilen sıvı ve elektrolit kaybına karşı önemli fayda sağlayan maden suyu, magnezyum içeriğiyle kas kramplarını önleyerek performansı koruyor.

9 YÜKSEK TANSİYONLA SAVAŞIYOR

Maden suyu zengin magnezyum içeriği sayesinde yüksek kan basıncının düzenlenmesinde katkı sağlıyor. Yapılan bir çalışma, günde bir su bardağı maden suyu tüketen bir hipertansiyon hastasında kan basıncının normal düzeye gerilediğini gösteriyor.

10 TATLI KRIZINI ÖNLÜYOR

Maden suyu magnezyum içeriği sayesinde insülin hormonunun duyarlılığını artırarak kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlıyor

REKLAM
X


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.