Soğana karanfil batırmak ne işe yarar? Soğana karanfil batırıp başucunuzda bekletmek o hastalığın natural ilacı
Soğan ile karanfilin hastalıklara karşı bedeni natural bir koruma çemberine aldığını biliyor muydunuz? Soğan ve karanfil içerdikleri bileşenler ile resmen bir deva kaynağı! İşte bütün detaylar…
Kış mevsiminde görülme sıklığı bir hayli çoğalan soğuk algınlığı, grip ve burun tıkanıklığı gibi hataları natural yöntemler ile geçirebilirsiniz. Soğuk havalarda düşen bağışıklığı sağlamlaştırmak için natural malzemelerden destek alabilirsiniz. Hastalıklara karşı kendinizi koruma altına alabilmeniz için soğan ve karanfil mucizesini derledik.

Tabiat, değişik hastalıklara derman olan pek çok deva ile doludur. Bunlardan biri de antibiyotik özelliği ile ön plana çıkan soğandır. Karanfil ile soğanın deva oldu yararları ile hastalıklara karşı kendinizi koruma altına alacak, bağışıklığınızı kuvvetlendireceksiniz.

Antiviral özelliği ile ön plana çıkan soğan mikrop ve virüsler ile savaşmak için birebir! Karanfil ise en faydalı baharatlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Soğanın gıda sayısal değeri nedir?

Antioksidan tarafından bir hayli varlıklı olan soğan pek çok vitamin ve mineral içermektedir. Bir bardak doğranmış soğanda; 64 kalori, 15 gr. karbonhidrat, 3 gram lif, 2 gr. protein, 7 gr. şeker bulunmaktadır.

Soğan ilaveten C vitamini, A vitamini, B6, B9 vitaminleri içermektedir.

Sodyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, demir, kükürt minarelleri ve antioksidan kaynakları kuersetin ile fisetin içermektedir. Soğanda yağ ve kolesterol bulunmamaktadır.

Hastalıklara karşı bedeni koruma çemberine alıyor

İnsanlık tarihini mercek altına aldığınızda soğanın geçmişten şu zamana kadar sarfedilen en devalı sebzelerden biri olduğuna tanık olursunuz. Neredeyse bütün yemeklerde sarfedilen bir sebze olan soğan, mucize olarak görülmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren soğan; soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklara karşı natural bir koruma çemberi oluşturmaktadır.

İlgilini çekebilir  ADAY OLUYOR

Soğanın faydalarından biri de güçlü bir balgam söktürücü olmasıdır.

‘ansere geçit vermiyor!

Kalp sağlığını destekleyen soğan diyabetin gelişmesini önler. Soğan mide, bağırsak ve kolon k’anseri olmak üzere pek çok kanser türünün gelişmesini de engellemektedir.

Saç dökülmesi ve cilt hatalarına de iyi gelen soğanı hem çiğ hem de pişmiş bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak mide sorunu olan bireylerin çiğ soğan tüketmekten kaçınması tavsiye edilmektedir.

Soğana karanfil batırırsak ne olur?

Eğer bir soğanı ikiye bölüp düz yüzeylerine karanfil saplarsanız soğan ve karanfilin devasından faydalanmış olursunuz.

Bu tekniği soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı gibi mikrobiyal ve enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklara karşı birebir!

Bu tekniği gün aşırı yenilemeniz tavsiye edilmektedir.

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz