Son dakika.. Asgari ücret 2023’te ne kadar olacak yeni düzenlemeler yolda..Ayrıntılar Haberin Detayındadır

Asgari ücret 2023’te ne kadar olacak? Yeni düzenlemeler yolda! Masada 3 formül var

Başkan Recep Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısı ardından Asgari ücret, memur maaşı ve emekli aylıklarında artış yapılacağını ve vatandaşı destekleyecek düzenlemelerin devam edeceğini duyurdu.

REKLAM
X

Milyonlarca vatandaşın geliri her sene Ocak Ayı ve Temmuz aylarında değişiyor. Emekliler ve memurlar her sene Ocak Ayı ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyona göre maaş artışı alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri bir evvelceki 6 aylık enflasyon seviyesi kadar enflasyon artışı alırken memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşme yükselişina ayrıca enflasyon farkı da alıyor. Ocak Ayı ve Temmuz aylarında bu artışlara ayrıca memur emeklilerine yüzde 2,5 seviyesinda ek bir zam yapılmış SSK ve Bağ-Kur emeklileri amacıyla de taban maaş evvelce 2.500 TL’ye sonra da 3.500 TL’ye çıkartılmıştı.

Asgari ücret Temmuz ayında artmıştı
İşçiler amacıyla tespit edilen asgari ücret ise her sene Aralık ayında belirleniyor ve Ocak Ayı Ayı Ayı ayından itibaren de uygulanıyor. Fakat 2022 senesinde bir farklılık yapılarak asgari ücret Temmuz ayında ek bir artış ile yükseltildi. Böylece 4.253 lira olan net asgari ücret Temmuz ayında yüzde 30 artışla 5.500 liraya çıkartıldı.

Düzenlemeler devam edecek
Başkan Recep Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısı ardından Asgari ücret, memur maaşı ve emekli aylıklarında artış yapılacağını ve vatandaşı destekleyecek düzenlemelerin devam edeceğini duyurdu.

Enflasyon ayarı
Bugüne kadar oluşturulan asgari ücret artışlarına bakıldığında bir evvelceki senenin enflasyon seviyesinın üstünde artış yapıldığı görülüyor. 10 senelik sasenear ele alındığında derhal derhal her sene asgari ücret yükselişinın enflasyonun 3 ila 5 puan üstünde yapıldığı meydana çıkıyor.

İlgilini çekebilir  Kanserin İlk Belirtileri Nelerdir?

Son olarak oluşturulan artış ise verginin de kaldırılmasıyla yüzde 51’i bulmuş ve enflasyonun çok daha üstüne çıkmıştı.

Masadaki formüller
Formül 1: Bu senede gene enflasyonun üstünde bir artış olması bekleniyor. Buna göre şayet senelik enflasyon baz alınırsa Orta Vadeli Programa göre yüzde 65 amacıne göre yeni asgari ücret, senelik olarak 4.253 liradan bakıldığında 7 bin 17 liraya ulaşacak.

Formül 2: Yine Temmuz’daki rakam öneme alınır fakat bu kez 6 aylık enflasyon baz alınırsa artık temmuz artışı olan yüzde 30’un üstüne senelik enflasyon tamamlanırsa bu kez rakam 7 bin 425 lirayı görecek.

Formül 3: Fakat yüzde 65 amacı üstünden 6 aylık enflasyon kadar artış yapılması düşünülürse bu kez rakam 6 bin 600 lira seviyesinde olabilecek.

Fakat burada işlemiş senelerde bulunduğu gibi senelik enflasyonun baz alınması ve hem de bunun üstünde bir artış yapılması daha güçlü bir olasılık olarak görülüyor. Bu halde net asgari ücret 7.500 liranın üstüne çıkabilecek.

Memur ve emekliye artış
Memurlar ve emekliler ise son iki zam döneminde enflasyonun dışında ek artışlar da aldılar. Bu sene Ocak ayında da benzer bir yükselişin olmasını bekliyoruz. Buna göre SSK ve Bağ-kur emeklileri amacıyla enflasyon yükselişinın yanısıra bir de taban maaş zammı gelecek.

Ocak’ta 2500 TL’ye çıkartılan taban maaş Temmuz’da 3.500 TL olmuştu. Yeni senela beraber taban maaşında artırılması ve en düşük emekli maaşının asgari ücrete yaklaştırılması söz hususu olacak.

Ayrıca memur ve memur emeklilerinin yüzde 8 olan toplu sözleşme yükselişinın da ek puanla yükseltilmesi bekleniyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz