enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65

SON DAKİKA ASKERİ SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

SON DAKİKA ASKERİ SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ
21.09.2022
1
A+
A-

Putin, kısmi seferberlik ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üklesinde kısmi seferberlik ilan etti. Putin Rusya’nın egemenliğini koruması amacıyla ne yapılması gerekiyorsa gerçekletireceğini söyledi. Putin, kısmi seferberliğin 21 Eylül tarihi itibariyle başlayacağını belirtti.
Ukrayna, daha evvelce Rusya’nın ele geçirdiği birtakım bölgelerde hakimiyeti tekrar sağlarken Rusya’dan kısmi seferberlik ilanı geldi.

REKLAM
X

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede kısmi seferberlik ilan edildiğini duyurdu. Putin Batı’nın Rusya’yı yıkmak istediğini, Rusya’nın egemenliğini güvenliğini sağlamak amacıyla gereken bütün adımları atacağını belirtti.

REKLAM
X

Putin, askeri operasyonunun hedeflerinin değişmediğini de vurguladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da alanı seferberliği bir kerelik olmayacağını, kademeli olarak uygulanacağını söyledi. Şoygu, kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını belirtti.

Ukrayna’nın son dönemde mühim topraklarını Rusya’dan geri almasının ardından, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya mekanları Rusya’ya bağlanmak amacıyla 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması kararı alınmıştı.

Rus yetkililer, bölge yönetimlerinin seçimlerinden Rusya’ya bağlanma tarafında bir karar çıkması halinde bu taleplerin yerine getirileceği açıklamasını yapıyorlardı.

Ukrayna ve müttefikleri ise seçim kararlarını kınarken, az sayıda ülkenin bu yeni mekanları tanıması bekleniyor. Öte yandan bu sürecin barış görüşmelerini baltalamasına net gözüyle bakılıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Sahte seçimlerin hiçbir meşruiyeti yoktur” duyurusuyla karara reaksiyon göstermişti.

REKLAM
X

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, kararın uluslararası yasaların açık bir ihlali olduğunu ve kabul edilemez olduğunu söylerken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, seçim sonuçlarının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini belirtti.

Rusya Emniyet Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev ise seçim sonuçlarının “geri döndürülemez” kararlar olacağını ve Rusya’nın elde edilen bu yeni topraklarda kendisini savunmak amacıyla “her türlü gücü” kullanmasının önünü açacağını söyledi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.