Elektrik faturalarına indirim geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tedarik şirketlerine Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) üzerinden elektrik satmak için harekete geçerken yeni tarifenin geçerli olacağı 1 Mart itibariyle düzenlemeyle birlikte esnafın elektrik faturalarında yüzde 25’lik bir indirim olacağı ifade edildi .

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı düzenlemeyle meskenlerde ise yüzde 10-20 arası ek indirim olması beklenirken motorin ve benzin fiyatlarına indirimin de yolda olduğu ifade edildi.

ELEKTRİK FİYATLARINDA İNDİRİM

REKLAM
X

Yüksek gelen faturalar, motorin ve benzine gelen yeni zamlar sonrası vatandaşın üzerindeki yükü hafifletmek isteyen hükümet harekete geçti. Yeni düzenlemeyle birlikte 1 Mart’tan sonra faturalarda ciddi indirimler yaşanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı elektrikteki yeni tarifeyle birlikte esnafın faturalarına yüzde 25, meskenlerde ise yüzde 10-20 arası bir indirim yaşanması heyecanla bekleniyor.

AKARYAKITA İNDİRİM

Tüm bunların yanı sıra art arda yapılan zamların ardından pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere motorine 96 kuruş, benzine ise 81 kuruş indirim geleceği de iddia edildi.

Elektrikte yeni tarife dönemi 1 Mart itibarıyla başlayacak. Bugüne kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik üretim ve dağıtım ayağında olan paydaşlarla sık sık bir araya gelerek, vatandaş lehine uygulanabilecek tüm formülleri masaya yatırdı. Son olarak önceki gün de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) toplanarak yeni kararlar aldı.

EÜAŞ ÜZERİNDEN TEDARİK

EPDK yönetiminin aldığı kararlardan biri Resmi Gazete’e yayımlanırken EPDK kararına göre, tedarik şirketleri elektriği EÜAŞ üzerinden alacak. Satın alınan elektriğin en az yüzde 50’si olmak şartıyla yüzde 90’ına kadar olan kısmı EÜAŞ üzerinden tedarik edilecek.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından bu düzenleme kabineye sunulacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının ardından bir konuşma yapacak ve yeni uygulamayı açıklayacak. Bununla beraber yeni düzenlemede meskenler, ticarethaneler ve STK’lar için indirimler olacak.

İlgilini çekebilir  Domuz ve At Eti Tespit Edildi

İNDİRİMİN BİR KISMI ÖTV’YE GİDECEK

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile tetiklediği dolar kuru ve Brent petrolün yükselişi tüm dünyada akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansırken, bu kez enerji piyasasından indirim müjdesi geldi. Bununla beraber Pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere motorine 96 kuruş, benzine ise 81 kuruş indirim geleceği iddia edildi. Ancak motorindeki indirim direkt pompa fiyatlarına yansırken benzinde devletin ÖTV alacağı bulunduğundan bir kısmı ÖTV’ye gidecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz