Muhammed Peygamber karikatürüyle İslam dünyasında tepki çeken Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard hayatını kaybetti.

REKLAM

Danimarka basını uzun süredir hastalıkla mücadele eden 86 yaşındaki Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’ın Pazar günü hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kurt Westergaard, 2005 yılında Jyllands-Posten gazetesinde çizdiği  Muhammed Peygamber karikatürü ile tanındı. Bu karikatür, Danimarka’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük dış politika krizine yol açtı.

Karikatürün yayımlanmasından dört ay sonra birçok Müslüman ülkede protesto eylemleri düzenlendi. Danimarka ve Norveç büyükelçilik binalarına saldırılar düzenlendi ve çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Karikatür sonrası yaşananlar nedeniyle Danimarka’da da düşünce ve din özgürlüğünün sınırı tartışıldı.

REKLAM
X

En fazla onun çizimi tepki gördü

Westergaard, Jyllands-Posten gazetesinde Muhammed Peygamber karikatürünün çizerlerinden yalnızca biriydi. Ancak onun çizimi Müslüman ülkelerde en fazla tepkiyi gören çizim oldu. Westergaard, Muhammed Peygamber’i bir türbana sarılı bomba şeklinde çizmişti.

Almanca öğretmeni olan Westergaard, 1980’li yıllardan bu yana muhafazakar Jyllands-Posten gazetesi için çiziyordu. Tartışmalı karikatür sonrasından ölümüne dek özel koruma ile yaşadı. 2010 yılında evine balta ile giren bir kişinin saldırısından kurtulmayı başarmıştı. 

KAZADA YANARAK ÖLDÜ

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, Smaland bölgesinde bulunan Markaryd yerleşim birimine yakın otoyolda bir kamyon ile otomobilin çarpışması sonucu patlayan ve alev alan araçlarda 3 kişi yanarak öldü, bir kişi ağır yaralandı. Yaralanan kişinin kamyon şoförü olduğu, otomobilde ölen kişilerin Lars Vilks ve iki polis koruması olduğu kaydedildi.

Smaland polisi, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını duyurdu.

YILLARDIR GİZLENEREK YAŞIYORDU

2007 yılında İsveç’in yerel gazetesi Nerikes Allehanda, Lars Vilks’in Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerini yayımlamış, karikatürler İslam dünyasında büyük tepkiye neden olmuştu. 2007 yılından bu yana gizli bir adreste yaşayan ve polis korumalarıyla gezen Vilks, birçok programda protesto edilmiş ve yumurtalı saldırıya uğramıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz