Banka promosyonları gündemdeki yerini koruyor. Bankalar özellikle emekli vatandaşlar için adeta yarış halinde. Özel bankalar ödenen rakamları birbiri ardına yükseltti, emekli promsoyonunda tavan ödeme miktarı 10 bin TL seviyesine çıktı. Promosyon ödemelerinden emekliler dışında çalışan vatandaşalr da yararlanıyor. Kamu çalışanlarının alacağı promosyon miktarı çalıştığı kuruma göre farklılık gösteriyor. Anadolu Üniversitesi 41 bin 500 TL’lik promosyon miktarı ile öne çıkarken bugün de bir belediye yeni promosyon miktarını duyurdu.

REKLAM

Emekli promosyonlarındaki yarış kamu kurumlarına da sıçradı. Kurumlar art arda yeni promosyon miktarlarını açıklıyor. Seyhan Belediyesi çalışanlarının banka promosyon sözleşmelerini güncelledi. Promosyon tutarı kişi başı net 28 bin 100 TL oldu.

Seyhan Belediyesi, belediye bünyesinde görev yapan memur, sözleşmeli personel ve kadrolu işçilerin banka promosyon sözleşmelerini güncelledi. Bu çerçevede promosyon tutarı kişi başı net 28 bin 100 TL oldu.

Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘Maaş Promosyon İhalesi’nin ardından 41 bin 500 TL ile promosyon rekoru kırıldı.

REKLAM
X

Anadolu Üniversitesi’nde çalışan personeller için yapılan promosyon görüşmeleri sona erdi. Banka ile devam eden ‘Maaş Promosyon İhalesi’nin ardından 41 bin 500 TL ile Türkiye rekoru kırıldı.

Adalet Bakanlığı çalışanları da bu yıl yüksek miktarda promosyon ödemesi alacak. Bakanlık çalışanlarına 25 bin TL’lik ödeme yapılacak.

Adalet Bakanlığı ile Vakıfbank arasındaki anlaşmaya göre personele eşit ve tek seferde 25.000 TL promosyon ödenecek. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklama şöyle; Adalet Bakanlığı merkez ve merkez dışı birimleri ile adalet teşkilatında görev yapan personelin maaş, ücret ve diğer ödemelerinin yapılacağı bankanın tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ihalenin ilk oturumu 19.08.2022 tarihinde yapılmıştır.

İhalenin ilk oturumunda en yüksek teklif 20.100 TL olarak Vakıfbank tarafından verilmiştir. Diğer bankalar ise ihaleden çekilmiştir.

Bakanlığımız temsilcileri ve Büro Memur Sen ile Koop İş Sen yetkililerinin katılımıyla 22.08.2022 tarihinde yapılan ihalenin son oturumunda Vakıfbank peşin ödenmek üzere 25.000 TL olarak teklifini revize etmiştir.

Bu teklif üzerine ihale bu rakam üzerinden sonuçlandırılmıştır.İhale sonucunda 3 yıllık promosyon bedeli olarak belirlenen 25.000 TL, 01.09.2022 – 01.10.2022 arasında tek seferde, peşin ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın ilgili personellere ayrı ayrı ödenecektir.

Sürece katkılarından dolayı Büro Memur Sendikası ile Koop-İş Sendikalarına ve Vakıfbank Genel Müdürü başta olmak üzere banka temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Milletimize adalet hizmetlerini sunmak için faaliyetlerini özveriyle sürdüren her bir personelimize banka promosyon anlaşmasıyla ödenecek olan rekor miktarın hayırlı olmasını dileriz.”

KAMU ÇALIŞANLARINDAN ENFLASYON FARKI TALEBİ

Memurların banka promosyonları için hazırlanan dosya eylül ayı başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Memur-Sen Başkanı Başkanı Ali Yalçın promosyonla ilgili talepleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a aktardı

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul “Sadece bana her gün 50-60 şikayet geliyor. Tüm yöneticilerimizde durum böyle. Biz de gereğini yapmak zorundayız. Konuyla ilgili dosyayı sayın Cumhurbaşkanına ilettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki gün Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı kabul etti. Hürriyet’te yer alan habere göre, görüşme sonrası Memur-Sen’den yapılan açıklamada sözleşmeliler, meslek kanunu gibi konuların yanı sıra banka promosyonlarının da gündemde olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Yalçın, kamu görevlilerine uygulanan Promosyon ödemelerinin artırılması konusunda merkezi bir düzenleme yapılması gerektiğini ve banka promosyon tutarlarının güncellenmesi talebini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktardı” denildi.

CİDDİ TALEP VAR

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul bu konudaki taleplerini Hürriyet’e anlattı. Daha önce bankalarla yapılan sözleşmelerdeki rakamların 2 bin 700 gibi çok düşük düzeyde kaldığını belirten Tombul, “Ama mesela yakınlarda Adalet Bakanlığı 3 yıllığına 25 bin lira üzerinden bir anlaşma yapt

Daha önceki rakamların ne kadar düşük kaldığı buradan da görülebilir” dedi. Banka promosyonlarının yenilenmesi için memurlardan ciddi bir talep geldiğini kaydeden Tombul şöyle devam etti: “Biz bu konuda taleplerimizi ilettik ve Cumhurbaşkanımıza bir dosya halinde sunduk. İstiyoruz ki geçmişteki anlaşmalarımızda kalan tutarlar için mahsuplaşma yapalım ve yeniden masaya oturalım. Adalet Bakanlığı’nın anlaşması bana kalırsa iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Hatta bir Üniversite 41 bin 500 lira üzerinden anlaştı. Memurlar süreci çok yakından takip ediyor. Artık iletişim çok hızlı. Yapılan anlaşmaları birbirlerine gönderiyorlar ve haklı olarak ‘Bu enflasyon ortamında neden biz bu düşük rakamlara tabiyiz?’ diyorlar. Biz de bu haklı sorunun takipçisiyiz.

Kesin olarak bu rakam olacak gibi bir dayatmamız yok, ama örneklere ve yaşanan enflasyona bağlı olarak bir güncelleme istiyoruz. Bu konuda yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz. Sürecin memurların taleplerini karşılaycak olumlu bir noktaya evrilebileceğini düşünüyoruz.”

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişkin başvuruları incelemeye aldı. Çalışanların önceki yıllarda banka ile imzalanan ve süresi devam eden maaş promosyon sözleşmelerinin, başta enflasyon olmak üzere ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle yenilenmesi için konu KDK’ye taşındı.

Öte yandan emekli promosyonları gündemdeki yerini koruyor. Özel bankalar birbiri ardına yeni rakamları açıklıyor. Şu an en yüksek promosyon miktarı, ek ödemelerle birlikte 10 bin TL seviyesine kadar yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz