enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Su içmek neden önemli? Suyun faydaları

Su içmek neden önemli? Suyun faydaları
17.05.2020
17
A+
A-

Oksijenden sonra en önemli hayat kaynağımız olan su, vücudumuz için büyük önem taşıyor. Su içmek neden bu kadar önemli?

Suyun insan vücuduna faydalarını her fırsatta dile getiriyor ve her uzman su tüketilmesinin gerekliliklerini anlatıyor. Şimdi suyun faydalarını inceleyelim..

TOKSİNLERİN UZAKLAŞTIRILMALARINI SAĞLIYOR

REKLAM
X

Vücudumuzdaki tüm metabolik olayların devamında, besleyici maddelerin gerekli yerlere ulaştırılmasında ve her gün oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında su, temel bir aracı. Kişinin yağ dokusu miktarına göre su miktarının vücut ağırlığının yüzde 55 ile yüzde 77’i arasında olmasını gerekmektedir. “İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez. Bu oran yeni doğmuş bebeklerde yüzde 78’e kadar çıkıyor. Böbreklerimizin işlevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli su tüketmek çok önemli. Su idrar, ter ve dışkı aracılığıyla toksinlerin uzaklaştırılmalarını sağlıyor, vücut
sıcaklığını ve kanın yoğunluğunu kontrol ediyor. Yeterince sıvı almazsak toksinler kanda birikiyor. Bunun sonucunda da böbrek taşları ya da çok daha önemli böbrek yetmezliği gelişebiliyor”

KİLO VERME SÜRECİNİ HIZLANDIRIYOR

Diyetteki su tüketimi artırılması kalori harcanmasında da önemli yere sahiptir. 500 mL su içmenin 1,5 saat süreyle enerji tüketimini yüzde 30 artırıyor.

KOLON KANSERİNİ ÖNLEMEDE ETKİLİ

Araştırmalarda su tüketimi ile kolon kanseri oranının yanı sıra migren ve gerilim tipi baş ağrısı oranlarının da düştüğünü gösteriyor. Su tüketimi az olanlarda kalp damar hastalık oranının da artıyor. Gece yatmadan önce içilen bir bardak su, en çok sabah görülen kalp krizi riskini de azaltıyor.

KORONAVİRÜSE KARŞI SU

Koronavirüsten korunmada etkili olabilecek önlemlerden birinin de bağışıklık sistemini güçlü tutmak oldukça önemli. “Güçlü
bağışıklık için ise dengeli ve yeterli beslenmek gerekiyor. Bol su tüketimi de vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı
canlandırmak için önemli. Günlük yeterli miktarda su içmek toksinlerin vücuttan atılmasına, bakterilerin ve virüslerin etkisiz hale gelmesine yardımcı olur”

SU HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Su için doğru bildiğiniz ama yanlış olan bazı durumlar vardır. Kişisel temizliğimizin ana kaynağıdır su ama bu arada bazı yanlışları da düzeltmekte fayda var.

REKLAM
X

Sirkeli su, aşırı sıcak sular ile boğaza gargara yapmak ağız mukozamızın yapısını bozarak faydadan çok zarar verebilir.

Tuzlu su ve/veya ılık su ile gargaranın elbette faydası olur.

REKLAM
X

Sık aralıklarla su içmek vücudumuzun susuz kalmamasını önler, bağışıklığımızın artmasına destek olur ama söylentilerin aksine virüsleri mideye göndermez.

Su alımındaki en basit yaklaşım, yazın en az 2-2,5 litre, kışın en az 1,5 litre sıvı tüketmek.

Susama hissi yanında, idrar rengi de su dengemiz hakkında bilgi veriyor. İdrar miktarı azalıp, rengi koyulaştıkça su içmek gerekiyor.

Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden su tüketmeli, uyanınca 1 bardak, her idrar sonrası 1 bardak su içmeli, egzersiz yaparken, sıcakta çalışırken, uzun hareketsiz yolculuklarda su tüketimi arttırılmalıdır.

Yorumlar