enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5933
EURO
35,0360
ALTIN
2.436,79
BIST
10.471,32

Tam kapanma

Tam kapanma
05.09.2021
9
A+
A-

Yeni bir tam kapanma olur mu? İstanbul İl Sağlık Müdürü’nden açıklama…
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul’da vaka sayılarında son haftalarda bir durgunluğa girildiğini, Ekim-Kasım aylarında vaka sayılarında bir artış yaşansa da aşılamalar yardımıyla, bu yükselişin önceki piklerdeki kadar gündeme yansıyacağını düşünmediğini söyledi. Prof. Dr. Memişoğlu, yeni bir kapanmanın gündeme geleceğini düşünmediğini de belirleterek “Zaten dünyada da gösterildi ki okullar ya da dinamik hayatta kapanmalara gittiğinizde, ev içi bulaşlar artıyor. Ben, aşılanma oranlarımızın yükselmesi ve insanlarımızın da ahengi ile yeni bir kapanmaya gitmeden bu süreci aşacağımızı düşünüyorum” dedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bilgilerine göre Kovid-19 pandemisinde en yüksek vaka sayıları ve hastaneye yatışlar, geçen yılnin Ekim-Aralık ayları ile bu yılının Mart-Mayıs aylarında yaşanan piklerde görüldü. Bayramdan anında sonra yine vaka artışları yaşansa da, aşılamaların da etkisiyle sağlık sistemi çok da zorluk çekmeden bu süreci atlattı

REKLAM
X

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, şu anda İstanbul’da yoğun bakım ve servislerdeki doluluk oranlarının, Kovid dışı vakalar da dahil olmak üzere yüzde 50-60’lar bandında gittiğini söyleyerek aşılanmalar ve toplumun da hastalığa karşı daha uyumlu olması yardımıyla büyük bir artış beklemediklerini söyledi

GENÇLERİN 65 YAŞ ÜSTÜ GRUBU ÖRNEK ALMASI LAZIM”
“Yüz yüze eğitim olmazsa olmaz” diyen Prof. Dr. Memişoğlu, “O amaçla tüm çocuklarımızın okula gidebilmesi için her türlü hazırlığı yaptık. Tüm testleri istendiği anda yapabilecek kapasitemiz var. Salgın başladığında İstanbul’un toplam günlük test kapasitesi 2 binlerde bile değildi. Şu anda günlük 150 binin üstünde PCR testi yapabiliyoruz

Eskiden test sonuçlarının çıkması 24 saati geçiyordu, şu anda 4-6 saat içerisinde neticeleri verebilir haldeyiz. Dolayısıyla eğitimcilerde haftada 2 PCR testini her an yapabilecek altyapımız hazır. Ama bizim tercihimiz, buna lüzum kalmadan tüm öğretmenlerimizin, eğitimcilerimizin aşı olması” dedi.

Prof. Dr. Memişoğlu, İstanbul’da 65 yaş üstü grubun “tam aşılanma oranının yüzde 91’in üstüne çıktığına ve gençlerin de bu kesimi misal alması gerektiğine ilgi çekerek “Bu çok büyük bir oran, onlara teşekkür ediyorum. Gençlerin de onları misal almasını istiyorum” diye konuştu.

REKLAM
X

“AŞI KARŞITI HEKİMLERE EN BÜYÜK CEZA ONLARIN KENDİ VİCDANLARI OLUR”
Son zamanlarda sosyal medyada da son derece çok gündemde olan “aşı karşıtı” söylemlerde belirleme edilen sağlıkçıların oluşturduğu polemiklerle alakalı de konuşan Prof. Dr. Memişoğlu, bu bireylerin bilimin flu meydanlarından yararlanarak aşılarla alakalı polemik oluşturduğunu söyledi.

REKLAM
X

Prof. Dr. Memişoğlu, “Maalesef her meslek grubunda bulunduğu gibi hekimlikte de eğitimcilerin arasında da, hukukçularda da uyumsuz kesimler olacaktır. Bu kesim, sağlıkla alakalı bilimin flu meydanlarından yararlanıp bunu kullanıyorlar. Şimdi düşünün, penisilin iğnesi yaptırmayın diyen biri doktor olabilir mi? Artık biliyoruz ki penisilinle alakalı flu alan yok, mikrobik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Ama penisilin yaptırdığın vakit alerji olma riskin var? Kimse çıkıp da alerji yapabilir, insanlar ölebilir, bunu diyecek bir bilim insan yok. Aşı da aynı şekilde. Şu anda aşı ile alakalı spekülasyon yapanlar işte bu uç noktaları kullanıyorlar. Tabii ki bu arkadaşlarımıza ceza da verilebilir. Ama en büyük ceza, bunların vicdanı ile kendilerini başbaşa bırakmaktır. Çünkü bugün baktığınızda, yoğun bakımımızda yatan hastaların yüzde 60’ı aşısız kesimden.

Ölenlerin ve yüzde 80’i aşısız. Bu insanlardan bir adedini bile kötü niyetli olarak etkilemişlerse, aşı olmamalarına sebep olmuşlarsa, bunların yoğun bakımı düşmesi ya da daha sonra ölmesine sebep olmuşlarsa en büyük ceza onların kendi vicdanları. Tabii ki devletimiz de bunlarla alakalı lüzumlu soruşturmaları yapacaktır. Ama sonuç olarak aşı, insanların kendi şahsi inisiyatifi ile yaptırması gereken bir şey” dedi.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.