enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1466
EURO
33,8400
ALTIN
2.041,55
BIST
9.298,46

Tartar Yok Eden Otel Tatil Döviz Borsa Banka Kredi

Tartar Yok Eden Otel Tatil Döviz Borsa Banka Kredi

Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, sadece sağlıklı bir diyet ve egzersiz içermez. Bunun için ağız hijyenini de iyi bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Dişlerinizde şu anda çok fazla plak varsa, sakız çiğnerken, ağrı ve bakteriyel enfeksiyondan duyarlılık artışı yaşıyor olabilirsiniz. Size artık bununla uğraşmak zorunda olmadığınızı söylemek isteriz. Diş taşını kendi başınıza çıkarmak için belirli teknikler var.

REKLAM
X

Genellikle herkesin bildiği temel teknikler, günlük olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanmanın yanı sıra düzenli olarak diş muayenelerini yaptırmaktır. Yanlış diş fırçalama yapıyorsanız eğer, bu durum plak birikimine neden olabilir. Bu göz ardı edilirse bu plak tartar haline gelebilir. Tartar ağır diş eti hastalıklarına yol açabilir. Tartarın oluşması bir kaç ay içinde gerçekleşir. Bu nedenle tartarı kendi başınıza nasıl giderebileceğinizi bilmek önemlidir.

Aşağıdaki maddelerde dişlerinizdeki tartarı nasıl giderebiliceğinize dair en iyi teknikleri bulacaksınız.

REKLAM
X

PORTAKAL KABUĞU KULLANIN

Tartarı dişinizden gidermek için ucuz ama etkili bir yol arıyorsanız, portakal kabuğunu kullanmayı deneyin. Portakal kabuğu ağızdaki mikroorganizmalarla savaşmaya yardımcı olabilecek maddeler içerir. Bu tekniği uygulamak için, bir parça kabuğu almanız ve iki dakika boyunca dişlerinize sürmeniz yeterli. Portakalın suyunu iki dakika boyunca dişlerinizde tutun ve sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Ayrıca portakal kabuklarını diş macununa koyarak dişlerinize uygulanabilecek hale getirebilirsiniz. İki dakika boyunca bekletin ve sonra suyla ağzınızı çalkalayın.

SUSAM TOHUMU ÇİĞNEMEK

Susam tohumu çiğnemek dişlerinize doğal bir fırça gibi davranır. Dişlerin temizlenmesine ve parlatılmasına yardımcı olur, tartar ve plakları temizler. Bu tekniği uygulamak için susam tohumlarını çiğneyin ve onları yutmamaya özen gösterin. Tohumlar hala ağzınızdayken, dişlerinizi kuru bir diş fırçası ile fırçalayın. Tam etki sağlamak için, bunu haftada iki kez uygulayın.

ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASINI DENEYİN

Teknolojideki ilerlemelerle birlikte, diş hekimleri artık herkesin elektrikli diş fırçası kullanmasını tavsiye ediyor. Manuel bir diş fırçasından çok daha hızlı çalışır ve hassas dişlere sahip olanlar için manuel bir diş fırçasından çok daha naziktirler. Tartar ve diş eti iltihabından sizi kurtarır ve dişlerinizi parlatır.

DİŞ İPİ KULLANMAYI UNUTMAYIN

Diş ipi ağız sağlığı için oldukça gereklidir. Dişlerinizin arasına giren yiyecek parçacıkları dişlerinizi fırçaladıktan sonra tam olarak çıkmaz. Diş ipi, sizi dişlerinizin arasındaki gıda parçacıklarından kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda diş etlerinizi de temizler. Bu durum, diş eti hastalıklarının oluşmasını da önleyecektir.

ÇATALLI DİŞ İPİ KULLANIN

Çatallı diş ipini eczanelerde bulanilirsiniz. Sertleşmiş olan diş taşını temizlemek oldukça zor olabilir ve bu nedenle çatallı diş ipi sizin için ideal olacaktır. Tek yapmanız gereken tartarı dişlerinizden hafifçe kazıyarak çıkarmak. Dişlerinizi temizledikten sonra ağzınızı suyla iyice çalkalamayı unutmayın.

BAHARATLI YEMEKLER YİYİN

Tartarın çıkarılmasının baharatlı yiyecekler yemekle alakası olduğunu hiç düşündünüz mü? Çünkü, alakası var! Salsa gibi baharatlı yiyecekler yemek tükürük bezlerinizi uyararak tükürüğü artırır. Ağzınızda artan tükürük miktarı aslında dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemeye yardımcı olur.

MEYVE VE SEBZE TÜKETİN

Dişlerinizi temizlemenizde size yardımcı olabilecek en iyi meyve ve sebzeler, havuç, kereviz çubukları, elma ve kavundur. Bir öğünü yedikten bir saat sonra, dişlerinizi temizlemek için herhangi birini çiğneyin. Tartarı temizlemede yardımcı olur, diş etlerinizi temizler ve güçlenmesini sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.