enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,6608
EURO
34,8967
ALTIN
2.433,03
BIST
10.559,81

Tavuk Besin Değeri ve Gezen Tavuk mu Kafes Tavuğu mu?

Tavuk Besin Değeri ve Gezen Tavuk mu Kafes Tavuğu mu?
A+
A-

Tavuk, sülüngiller familyasından evcilleştirilebilir bir kuş türüdür ve genelde çiftliklerde yetiştirilir. Hindistan’da Asya’nın güneydoğusundaki kırmızı Hint kuşundan geldiğine inanılır. 2003 yılında 24 milyar nüfus ile, dünyada en fazla bulunan kuş türüdür.

Tavuk için çok fazla söylentiler bulunuyor. Gezen tavuk, kafes tavuğu, tavuklarda antibiyotik var diye etrafta dolaşan çok gerekli gereksiz konular mevcut. Şimdi tavuk hakkında yazılmış söylenmiş bir kaç bilgiyi sizlere aktaralım.

REKLAM
X

Tavuk eti kalp doktorlarının gündeminde. Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Tavuk dönere karşıyım” sözlerinin ardından ekranlara çıkarak tavuk etini savunan kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, son olarak endüstriyel tavuğun gezen tavuktan daha sağlıklı olduğunu iddia etti. Sönmez, “Gezen tavuklar dışkısını bile yer. Dolayısıyla salmonella bulaşma ihtimali yüksektir. Endüstriyel tavuk ise tamamen kontrol altında” dedi. Uzmanlar şöyle devam etti:

Prof. Dr. Seyyal Ak (İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı): “Bir kalp-damar cerrahının bilip bilmeden bu konuya girmesi yanlış. Bu hayvanlar dışkısını zaten yiyen hayvanlardır. Salmonella tüm tavuklarda bulunabilir. Hayvan bunu aldığı zaman zaten sindirim sisteminde bu etken yok edilir. Kontrollü yapılıyorsa gezen tavukta da endüstriyel üretimde de salmonelladan korkmamak gerek. ‘Endüstriyel tavukçulukta antibiyotik kullanımı var’ deniliyor ancak antibiyotik kullanımı 2006 yılından beri yasaklandı.”

Prof. Dr. Tayfun Çarlı (Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı): “Bir kalp ve damar cerrahının böyle bir açıklama yapmasını anlamış değilim. Salmonella taşıyıcılığı açısından baktığımızda kafes tavuğu ve gezen tavuk arasında hiçbir fark yok. Dışarıda gezen tavuklarda salmonella bulaştırma riski açısından daha yüksek diyemeyiz. Elimizde böyle bir veri yok. Tavuğun dışkısını yiyerek ‘Salmonella riski var’ demek hocanın bu konuyu bilmediğini gösteriyor. Tabii kümeslerde yetiştirilen tavuklarda kontrol biraz daha fazla. Tarım Bakanlığı’nın denetiminde ‘Ulusal Salmonella Kontrol Programı’ var. Bu programla salmonella tavuklarda yüzde 1.5’un altına indirilmeye çalışılıyor.”

REKLAM
X

Prof. Dr. Metin Petek: (Uludağ Üniversite Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi): Normalde dışkı da dahil tavuklar birçok şeyi gagalar. Kafes sisteminde hareket etme alanı oldukça dar. Kanatlarını açamıyor, tüneyemiyor, birçok Avrupa ülkesinde kafes sistemi yasak. Toplumumuz gezen tavuğu tercih ediyor. Ama serbest gezen tavukların kapalı barınak ve otlama alanı olan yerler var. Otlama alanının yönetmelik gereği üzerinin kapalı olması gerekiyor. Çünkü gezinti alanının üzerinde yabani kuşların dışkılarının bulaşmaması adına daha hassas olunması gerekiyor. Bir tane gezen tavuk sürüsünden örnek alınarak, ‘Gezen tavuklarda salmonella var’ diyemeyiz.

Dr. Serdar Kamanlı (Tarım Bakanlığı Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürü): “Etiketli marketlerde satılan yumurtaları gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Bakanlık müthiş şekilde denetimini yapıyor. Tavuk etlerinde de keza aynı şekilde. Tavuğun dışkısını yemesi doğal bir davranışı bunu engelleyemezsiniz. Dışarda gezen hayvan hastalığa tabiki daha da açık.”

‘Antibiyotik var’

Gezen tavuk mu kafes tavuğu mu

REKLAM
X

Dr. Yavuz Dizdar (İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Bölümü Öğretim Görevlisi): “’Gezen tavuklarda salmonella riski var’ denilemez. Daha önce biz Bingür Hoca ile bu konuda konuşmuştuk. Bunları aslında biliyor ama nedense bu endüstrinin koruyucusu olmak istiyor. Endüstriyel merkezlerde yetiştirilen tavuklara antibiyotik ve beslemeyi büyütücü birtakım madddeler vermek zorundalar. Antibiyotik hayvanın bağırsağını daha geçirgen hale getiriyor. Bağırsak uzamıyor. Saflaştırılmış yem veriyorsun o yüzden hayvan 5 kilo yeme 1 kilo alırken, 1.7 kilo yem ile 1 kilo alıyor. ‘Gezen tavuklar her şeyi yiyor’ diyorlar. Tabiki her şeyi yiyecek. Öyle bir saçmalık var mı? Dönercilerin işini de baltalamak istemem ama, bu kadar büyük göğüs eti olabilir mi? Bunların hepsi antibiyotiklerden.”

Salmonella nedir?

Salmonella enfeksiyonu (salmonelloz) bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalıktır. Salmonella bakterileri tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar ve dışkı yoluyla atılır. Özellikle bebeklerde, yaşlılarda veya bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha ciddi bir hastalık salmonella enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Salmonella hastalığına, hayvan dışkısında ve salmonelloz hastalarının dışkısında bulunan salmonella bakteri suşları neden olur.

Tavuk varsa Fayda var

Zengin Protein Deposudur

  • Protein kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gereklidir.

Düşük Doymuş Yağ ve Düşük Sodyum İçerir

  • Düşük sodyum yüksek kan basıncı riskinin azalmasına, düşük doymuş yağ da kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Sindirimi Kolaydır

  • Tavuk eti kısa liflere sahip olduğu için sindirimi kolaydır.

B6 ve B12 Vitaminleri Kaynağıdır

  • Özellikle B6 ve B12 vitaminleri açısından iyi bir kaynaktır. Bu vitaminler bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

Fosfor Kaynağıdır

  • Fosfor çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gereklidir.

Tavuk Eti Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g100 g
Kalori (kcal) 239
Toplam yağ 14 g
Doymuş Yağ 3,8 g
Çoklu Doymamış Yağ 3 g
Tekli Doymamış Yağ 5 g
Kolesterol 88 mg
Sodyum 82 mg
Potasyum 223 mg
Karbonhidrat 0 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 27 g
A Vitamini161 IUC Vitamini0 mg
Kalsiyum15 mgDemir1,3 mg
D Vitamini2 IUB6 Vitamini0,4 mg
Kobalamin0,3 µgMagnezyum23 mg
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.